Kamu yönetiminde koordinasyon: Teorik ve güncel tartışmalar
Coordination in public administration: Theoretical and current debates
- Tez No: 520040
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Koordinasyon, yüzyıllardır kamu yönetiminin temel sorun alanlarından birini oluşturmasına rağmen son yıllarda çok katmanlı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının hâkim olduğu küreselleşen dünyada, koordinasyonun önemi ve koordinasyon sorununa yapılan vurgu artmıştır. Ancak özellikle Türkiye'de kamu yönetiminde böylesine hayati bir öneme sahip olan koordinasyon konusunda oldukça büyük bir eksiklik bulunmakta, kurumlararası koordinasyon sorununu tüm hatlarıyla ele alan ve günümüzde çokça konuşulan güncel konularla ilişkisini ortaya koyan kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Ulusal literatürdeki bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak bu çalışmanın temel amaçlarından birisidir. Çalışmanın ilk bölümünde kamu yönetiminde koordinasyonun önemi, koordinasyonsuzluk sorununun kaynakları, koordinasyona duyulan ihtiyaç, koordinasyonun fırsat ve maliyetleri ile koordinasyon tanımları ve tarihsel süreçte koordinasyon konusu ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde koordinasyon düzeyleri ve türleri ile koordinasyona yönelik araç ve mekanizmalar ve koordinasyon kapasitesi uluslararası literatür ışığında incelenmektedir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde koordinasyon konusunun yeni bir biçimde ele alınmasını gerektirecek gelişmelerin neler olduğu belirlenerek bu konuların kamu yönetiminde yarattığı sorunlar ile koordinasyonu hangi açıdan etkilediği/önemli hale getirdiği tartışılmaktadır. Tezin son bölümü olan sonuç ve öneriler bölümünde ise koordinasyon konusunun kuramsal açıdan değerlendirilmesi, ileride yapılacak araştırmalar için öneriler, uygulama ve politikaya yönelik öneriler ile birlikte diğer sonuç ve öneriler ortaya konmaktadır. Anahtar Sözcükler Koordinasyon, Kurumlararası Koordinasyon, İşbirliği, Eşgüdüm
Özet (Çeviri)
Although coordination has been one of the main problem areas of public administration for centuries, the importance of coordination has increased in recent years. In a globalized world where multi-level and multi-sectoral governance is mainstream, the issue of coordination is becoming increasingly important. However, in Turkey there is no comprehensive study examining the issue of coordination with all its aspects. Contributing to filling this gap in the national literature is one of the main objectives of this work. In the first section of the thesis, the importance of coordination in public administration, the sources of the problem of coordination, the need for coordination, the advantages and disadvantages of coordination, the definitions of coordination and coordination in the historical process had been discussed. In the second section, the levels and types of the coordination and mechanisms for coordination and the coordination capacity had been figured out in the light of international literature. In the third part of the thesis, the issue of coordination had been dicussed in the light of current disscussions in the public administration. In the final results and suggestions section of the thesis, the theoretical evaluation of coordination, suggestions for future researches, proposals for implementation and policy, and other conclusions and suggestions had been examined. Keywords Coordination, Inter-Organizational Coordination, Cooperation, Collaboration