İslam hukukunda zihinsel engelliler
Mental disabilities in Islamic law
- Tez No: 520066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Zihinsel engellileri konu edinen bu çalışma, İslam hukukuna ve Türk hukukuna göre zihinsel engelli kişilerin ehliyet ve mükellefiyet durumlarını incelemektedir. Bu çalışmada konuya ehliyetin unsurları açısından bakılmış ve zihinsel engelliler, ayırt etme gücüne göre değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda orta, ağır ve ileri derece zihinsel engellilerin ayırt etme gücüne sahip olmadığı görülmüş ve bu nedenle cünûn kapsamında değerlendirilmelerinin daha isabetli olacağı düşünülmüştür. Hafif zihinsel engellilerin, ayırt etme gücüne sahip olduğu; ancak bulûğ konusunda şüpheli bir durumda oldukları tespit edilmiştir. Bu nedenle ma'tûh kapsamında değerlendirilmeleri gerekli görülmüştür. Ancak ibadetler hususunda cumhûrun ma'tûh hakkındaki görüşünden farklı olarak bu kişilerin, sınırlı da olsa ibadet mükellefiyetine sahip olduğu belirtilmiştir. Sınırda zeka geriliğine sahip kişilerse; temyiz ve bulûğ şartına sahip olmalarına karşın, rüşdden yoksun olmaları sebebiyle sefeh kapsamında kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study people with intellectual disabilities are investigated into the status of liabilitiy and license according to Islamic law and Turkish law. This subject is examined in terms of the factors of license and mental disabilities are evaluated according to their ability to distinguish. The results showed that agressive middle and advanced mental retardation did not have the distinguish. The results showed that agressive middle and advanced mental retardation did not have the distinguish power and for this reason it would be more appropriate to evaluate the extent of insanity. Mild mental reterdation has the power to distignguish but it is doubtful about puberty. For this reason, it should be assessed within the scope of senile. But unlike the view of society about senile of worship these people have a limited obligation to worship. These who have intelligence reterdation at the border despite having the condition of distinction and adolescence due to lack of puberty accapted within the scope of mindless.