Belediye iktisadi teşekküllerinin özelleştirilme sürecindeki sorunlar ve çözüm önerileri
Problems in the privatization of municipality-owned enterprises and solutions offers
- Tez No: 520065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Özelleştirme genel bir ifadeyle kamunun doğrudan veya dolaylı sahip olduğu varlıkların ve imtiyaz haklarının özel sektöre devredilmesidir. Özelleştirme hareketi dünyada serbest piyasa ekonomisinin 80'li yıllardan sonra yeniden yaygınlaşmasına paralel olarak devletin ekonomi üzerindeki ağırlığını azaltmaya yönelik uygulamaların başladığı döneme denk gelmektedir. Özelleştirme ülkemizde 80'li yıllarda başlasa da gerçek ilerleme son 18 yılda sağlanmıştır. Özellikle son 15 yılda gerçekleştirilen özelleştirmelerle Devlet ekonominin birçok alanından çekilmiştir. Bu çekilme sağlanırken toplamda 72,6 milyar $ tutarında özelleştirme geliri elde etmiştir. Türkiye'de yaşanan özelleştirme uygulamaları merkezi idareye bağlı şirketlerle sınırlı kalmamış belediyelere ait şirketler de özelleştirilmeye başlanmıştır. Bu süreçte bazı BİT'ler bağlı bulundukları belediyeler tarafından özelleştirilirken bazıları da özelleştirme idaresi başkanlığı tarafından özelleştirilmiştir. Belediyeler bu işlemleri yaparken ciddi sıkıntılar yaşamış bu yüzden bazı özelleştirme uygulamaları hala hayata geçirilememiştir. Yapılan bu çalışma ile Türkiye'de özellilikle BİT'lerin özelleştirilmesinde yaşanan sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunlar dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler neticesinde bir yasal değişiklik üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak söz konusu özelleştirmelerin ÖİB tarafından yapılması gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a general definition, privatization is the transfer of assets, which are directly or indirectly owned by the public, and the concession rights to the private sector. The privatization movement coincides with the beginning of the practice of reducing the weight of the state over the economy in parallel with the re-expansion of the free market economy in the world after the 1980s. While privatization in our country began in the 1980s, real progress has been achieved in the last 18 years. Especially with the privatizations carried out in the last 15 years, the state has withdrawn from many areas of the economy. While this withdrawal is provided, the state achieved $72,6 billion privatization revenues. Turkey experienced in privatization applications are not limited to companies affiliated to the central government, the municipal incorporations are being privatized. In this process, some MOEs are privatized by the municipalities they are affiliated with, while others are privatized by the privatization administration. The municipalities have experienced serious difficulties in doing this, so some privatize could not put into practice. In this study, problems which experienced in the privatization of MOEs in Turkey were identified. As a result of the evaluations made in consideration of these problems, a legal amendment has been emphasized. As a result, it has come to the conclusion that privatizations of MOEs have to be done by the administration of privatization.