Video haritalama tekniğinin etkinliklerde kullanımı ve uygulama çalışması
Use of video mapping techniques in events and a case study
- Tez No: 520116
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
“Video Haritalama Tekniğinin Etkinliklerde Kullanımı ve Uygulama Çalışması”başlıklı bu sanatta yeterlik tezi çalışmasında video haritalama tekniği kullanılarak Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. Yıldönümünde II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası üzerine yansıtılarak sergilenmek üzere dramatik anlatımla özgün bir çalışma yapılmıştır. Bu önemli tarihin kutlanması için planlanan etkinlikler arasında, görsel olarak etkileyici bir sunum sağlamak amacıyla video haritalama ile oluşturulmuş görsellerin kullanılması anlamlı bulunmuştur. Uygulamaya başlamadan önce video sanatı tarihi, artırılmış gerçeklik ve video haritalamanın tarihsel boyutuyla beraber örnekler araştırılıp incelenmiş, literatür taraması yapılmıştır. Video haritalamanın kullanım alanları sınıflandırılmış, video haritalama yönteminde kullanılan yaygın teknikler incelenmiştir. Yapılan uygulama çalışmasında odak noktası Atatürk ve Cumhuriyet'in ilan edildiği dönem olarak belirlenmiştir. Video içeriği hazırlanırken bu döneme ait kapsamlı bir görsel arşiv taraması yapılmış, Cumhuriyet'in ilanından itibaren Atatürk'ünde yer aldığı görseller, videolar ve gazeteler incelenmiştir. Arşiv taramalarından seçilen o döneme ait tarihi görüntülerin yanı sıra kurgulanmış çekimler ve modellemeler videonun içeriğini oluşturmaktadır. Uygulamanın yansıtılacağı mekan olarak II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Binası'nın ön cephesi seçilmiştir ve bunun sebebi; Cumhuriyet tarihinde birçok önemli kararın bu binada alınmış olmasının yanı sıra; 1981 yılından günümüze Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermiş olması ve görselliğiyle Cumhuriyet'in ve demokrasinin sembol bir yapısı olmasıdır. Bu çalışma dahilinde yaygın olarak kullanılan video haritalama teknikleri incelendikten sonra, uygulamaya özel bir yöntem geliştirilmiş ve benzer örneklerle tekrar uygulanabilir halde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this proficiency in art thesis study, a unique work has been created in a dramatic way to demonstrate the video mapping technique on II. Grand National Assembly of Turkey building, for the 100th anniversary of the foundation of the republic. Among the planned events for celebrating this important date, it has been found meaningful to use images created with video mapping to provide a visually impressive presentation. Prior to the application, in the fields of video art history, historical dimension of video mapping and augmented reality, samples were examined and a literature survey was conducted. The usage areas of video mapping have been classified and common techniques used in video mapping have been examined. The focal point in the implementation study was determined as the period when Ataturk and the Republic were proclaimed. During the preparation of the video content, an in-depth visual archive search for the period was made and the images, video footage and newspapers samples with relevant content were examined. In addition to the historical images selected from these examinations, edited footage and modeling of visual elements are included as the content of the video. As the facade to reflect the unqiue work of this study, II. Grand National Assembly of Turkey has been chosen and the reasoning behind this decision is; besides the fact that many important resolutions were taken in this building in republican history; the building has served as Republic Museum since 1981 and is a symbolic structure of the Republic and democracy visually. In this study, after reviewing video mapping techniques commonly used, a specific method for the work in the scope of this study was developed and presented in a methodological way that can be re-implemented.