The stylization of sea waves and its characters reflection for ceramic art form
Seramik sanatı'nda deniz dalgalarının stilizasyonu ve karakterlerin yansıtılması
- Tez No: 520123
- Danışmanlar: DOÇ. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Seramik sanatı çalışması, sanatseverler arasında rağbet gören ve genelde dekorasyon amaçlı kullanılan, sanatçıya anlam taşıyan veya özel konuların dışavurumunu gösteren sanat biçimidir. Bir sanat çalışmasının etkileyiciliği, sanatçı tarafından verilmek istenen mesaja ve sanat eserinin yaratılmasında gereken ilhama bağlıdır. Sanat çalışmasının yapım aşamasında elde edilen fikir veya konu doğadan ilham almışsa daha büyük etkiye sebep olur çünkü doğada bulunan birçok şey sanat eserine dönüştürülmesi ve yaratılması için çeşitli çekici özelliklere sahiptir. Bundan dolayı, bu araştırmada, deniz dalgaları, araştırma konusu olarak ele alınacak ve seramik sanat eserleri elde etmek amacıyla nasıl uyarlanabilecekleri incelenecektir. Deniz dalgasının öğe değişkenliğinden ve özelliğinden bu araştırmanın yürütülmesinde tamamıyla yararlanılacaktır. Araştırmanın sonucu deniz dalgalarından etkilenmiş üç boyutlu seramik sanat çalışmasının üretiminde açığa çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Ceramic art form is a contemporary art that is gaining attention among art lovers. The effectiveness of an art form is closely related to the message that wants to be delivered by the artist and also the source of inspiration in generating the artwork. In this study, the stylization concept was chosen to ensure that the resulting ceramic art form has its own unique value plus reviving the use of stylization technique, especially in three-dimensional artwork. In addition, the production of art form is seen to have a more effective impact if the research subject or idea used is inspired by nature due to its attractive character whether implied or explicit that can be composed to produce an artwork. Therefore, in this research, sea waves will be used as a research subject and be applied onto ceramics to produce ceramic art form with stylization concept. Element diversity and characters reflection of sea waves will be fully utilised in conducting this research. The final result of this research will appear in production of three-dimensional ceramic art form influenced by sea waves.