A study of Malaysian traditional Batik Sarong application on ceramic tableware products
Geleneksel Malezya Batik Sarong motiflerinden seramik sofra ürünlerinde kullanımı ve uygulamalar
  1. Tez No: 520122
  2. Yazar: ASMAHAZI OSMERA
  3. Danışmanlar: DOÇ. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Malezya Batik Sanatı, Malezya sanatının kültür, miras, sosyal toplum ve kimliğini temsil eden ülkenin en önemli sanat dallarından biridir. Malezya Batik Sanatında kullanılan motif ve öğeler dokuma sanatı olması yüzünden en çok kumaş ve giysilerde kullanılır ve nadiren başka ürünlerde görülmektedir. Fakat Malezya Batik Sanatının korunduğundan emin olmak için, motifler yeni tasarımlara göre tertiplenip biçimlendirilirler ve başka ürünlerde de kullanılırlar. Bu çalışma Malezya Batik Sanatında görülen motiflerin seramik yemek takımı ürünlerinde kullanılma imkânını cevaplamaya çalışmaktadır. Bu nedenle, zor olan kısım tasarımı ürünlerin yapı ve kullanılışıyla eşleştirmenin ahenk ve elverişliliğini yakalamaktır. Bu araştırmanın üç ana hedefi vardır. İlk olarak, Malezya Batik Sanatındaki öğe ve motifleri inceleyip kamuya farklı bir araç ve yaklaşımla sunmaktır. İkinci olarak, Malezya Batik Sanatında görülen tasarımların seramiklere uygulanmasının potansiyeli ve uygunluğunu araştırmaktır. Son olarak, seramik yemek takımlarında kullanılmak üzere yeni tasarım ve dekorasyon fikirlerini ortaya atmaktır.
Özet (Çeviri)
Malaysian Batik is a treasure that needs to be preserved and continued especially in traditional batik sarong. The batik sarong has influences from the neighbouring country of Malaysia, which has subsequently developed and become one of the Malay's cultures and heritage. Malaysia's batik sarong has its own identity in which its motifs are processed and stylized so that it is suitable to be used as a pattern on textiles. However, in the modern era, batik sarong is getting less attention, especially by young people. An effort should be made to ensure that this treasure continues to be appreciated and always relevant to all group of people in accordance with the passage of time. This preservation should also be carried out with a new perspective and be given a fresh idea so that Malaysian batik sarong can be promoted in various ways. Therefore, this study aims to see the suitability of batik sarongs motif applied to ceramic tableware products as a decoration in order to continue this traditional heritage. Based on the findings of the study, it is hoped that more studies of traditional batik sarong motifs will be carried out and applied to other materials besides textiles.