Paul Patterson'un op. 1 Rebecca adlı eserinin bestecilik teknikleri açısından incelemesi
Paul Patterson's op.1 review of Rebecca's work in terms of composing techniques
  1. Tez No: 520128
  2. Yazar: VECİHE CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ONUR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İngiliz besteci Paul Patterson 20. yüzyılda doğmuş besteciler arasında mizahi ve eğitimci kişiliği ile öne çıkmaktadır. Patterson'ın, Hillarie Belloc'un Rebecca adlı masalı üzerine bestelediği Op.1 sayılı eseri bunun kanıtıdır. Besteci programlı müzik niteliği taşıyan Rebecca'da kullandığı aleatorik yazı tekniği ile öğrenci icracılara ve modern müziğe yakın olmayan dinleyicilere döneminin güncel müzik akımlarını tanıtmayı amaçlamıştır. Ayrıca eserde kullandığı masal da benzer şekilde öğreticidir. Bu sanat eseri çalışması raporunda, Patterson'un aleatorik yazı tekniği ile bestelediği Op.1 Rebecca adlı eserinde kullandığı bestecilik teknikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The English composer Paul Patterson has come to the forefront with a humorous and educative personality among composers born in the 20th century. Patterson's work Op. 1, written by Hillarie Belloc on Rebecca, is proof of this. The composer aimed to introduce current music trends in the period of student performers and listeners who are not close to modern music with the aleatoric writing technique used in Rebecca which carries the programmed musical quality. In addition, the tale used in the work is also didactic in a similar way. In this work of art work report, composing techniques that Patterson used in Op.1 Rebecca composed with aleatoric writing technique were examined.