Yardımcı üreme teknikleri kullanılarak ve kullanılmadan doğan bebeklerde mikrorna profillerinin karşılaştırılması
Comparison of microrna profiles in infants born with and without assisted reproductive techniques
  1. Tez No: 520137
  2. Yazar: BAŞAK GÖZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN MIHÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yardımcı Üreme Teknikleri insan infertilitesinde rutin bir tedavi haline gelmiş olmasına rağmen YÜT ile doğan yenidoğanlardaki perinatal, natal ve postnatal sorunların nedeni tam olarak açığa çıkarılamamıştır. YÜT ile doğan bebeklerde kardiyak, nörolojik, kas iskelet sistemi ürogenital sistem ile ilgili anomaliler YÜT kullanılmadan doğan bebeklere göre daha yüksektir. Yardımcı üreme tekniğinde, doğal gebeliğe göre oosit ve embriyo gelişimi dramatik olarak değişmektedir. Epigenetik bazı faktörler, oluşan germ hücreleri ve embriyonun gen ekspresyon düzenini kalıcı olarak değiştirmektedir. Epigenetik önemli bir faktör de miRNA'dır. MiRNA'lar küçük kodlanmayan ve gen ekpresyonunu düzenleyen RNA'lardır. Literatürde çok sayıda hastalıkla ilişkili miRNA değişiklikleri bildirilmiştir. Çalışmanın amacı YÜT kullanılarak ve kullanılmadan doğan bebeklerin miRNA profilinin farklı olduğunu ve bu profilin konjenital anomali ile ilişkili olup olmadığını göstermektir. Çalışmaya YÜT kullanılarak doğan 21 bebek ile YÜT kullanılmadan doğan 18 bebek alındı. Hastaların fizik muayene bulguları kaydedildi Hastalardan miRNA eldesi için venöz kan örneği alındı. Hedef miRNA'lar infertilite ilişkili miRNA'lar arasından belirlendi. Hedef miRNA'larımız: miR 17-5p, miR 21-5p, miR 23a-3p, miR 92a-3p, miR 141-3p, miR 145-5p, miR 191-5p, miR 483-3p. Referans olarak miR 16-5p kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Although assisted reproductive techniques have become a routine treatment in human infertility, the cause of perinatal, natal and postnatal problems in newborns born with ART has not been fully explained. In infants born with ART, cardiac, neurological, musculoskeletal system anomalies related to the urogenital system are higher than infants born without ART. In assisted reproductive technology, oocyte and embryo development varies dramatically according to natural pregnancy. Some epigenetic factors permanently alter the germ cells and the embryo's gene expression regulatory system. An important factor in epigenetics is miRNA. MiRNAs are RNAs that are not small encoded and regulate gene expression. Numerous disease-related miRNA changes have been reported in the literature. The aim of the study is to show that the miRNA profile of infants born with or without ART is different and whether this profile is related to the congenital anomaly. 21 babies born using ART and 18 babies born without ART were included in the study. The physical examination findings of the patients were recorded. Venous blood samples were taken from the patients for the miRNA end. Target miRNAs were identified among infertile-associated miRNAs. Our target miRNAs: miR 17-5p, miR 21-5p, miR 23a-3p, miR 92a-3p, miR 141-3p, miR 145-5p, miR 191-5p, miR 483-3p. As a reference miR 16-5p was used.