Okul yöneticileri ile öğretmenlerin stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of stress levels betwen state and private elementary school administrators
  1. Tez No: 520206
  2. Yazar: REYHAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma öğretmen ve yöneticilerin stres düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma anket 2016-2017 eğitim öğretim yılında İzmir ili Ödemiş ve Kiraz ilçelerinde görev yapan öğretmen ve yöneticilere uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada ele alınan stres ölçeği 38 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçeğin Cronbach's Alpha sayısı 0,938 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada ikili gruplar için t-testi, üç ve daha fazlası gruplar için ANOVA testi ve elde edilen farklılığın kaynağını belirlemek amacıyla ise, tamamlayıcı analizlerden biri olan Tukey Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to compare the stress levels of teachers and administrators. The research questionnaire has been applied to the teachers and administrators working at main schools of Ödemiş and Kiraz counties in İzmir province during 2016-2017 education year.SPSS 20.0 program was used for statistical analysis of data. The stress scale handled in the study consists of 38 items. The Cronbach's Alpha number of the scale used in the study has been calculated as 0,938. In the study, t-test has been used for two groups, ANOVA test for three or more groups, and Tukey Test, one of the complementary analyzes, have been used to determine the source of the difference.