Serada kullanılan cihazların enerji ihtiyaçlarının güneş enerjisi yardımı ile karşılanması
The energy needs for green house devices suppliying via solar power
  1. Tez No: 520267
  2. Yazar: ŞENER POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GERÇEK, PROF. HALİL KIRNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada; serada üretim için en uygun şartların sağlanmasında kullanılan elektriğin, fotovoltaik sistem ile güneşten elde edilmesi ve kullanılması araştırılmış, şebeke elektriği ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre fotovoltaik sistem ile günlük ve aylık ortalama elektrik üretimi sırasıyla 6.79 ve 206 kWh tir. Bir yılda metrekareye düşen ortalama günlük ve küresel radyasyon miktarları ise sırasıyla 5.26 ve 160 kWh/m2 olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre yıl boyunca 2.476,00 kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleşmiştir. Bu değerin güncel tutarı 1.138,96 TL dir. Sera içerisinde bulunan elektrikli cihazların yıl boyunca harcadığı elektrik enerjisi tüketim miktarı 2.325,00 kWh, tutarı ise 1.069,62 TL'dir. Buna göre fotovoltaik sistem ile üretilen elektrik enerjisi fiyatı, şebekedeki elektrik enerjisi fiyatına göre daha ekonomiktir. Güneşten elde edilen elektrik enerjisinin sürekliliği ve fosil yakıtlarına göre oldukça çevreci olması, sera şartlarında bitkisel üretim için oldukça cazip ortam ve imkânlar sunmuştur. Fotovoltaik panellerin verimliliğin artışı yanında, maliyetlerin düşmesine sera tarımının artışına ve daha çok bitki üretimi yapılmasına imkân sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study; the usage of electricity was invesitigated for production in the greenhouse that provide from the sun obtaining via photovoltaic system and compared with mains electricity. According to the results, the electricity production has been found as daily and monthly 6.79 ve 206 kWh respectively. Also, average daily sun and global irradiation in average theroughout the year has been reached to be 5.26 ve 160 kWh/m2 respectively. At the same time, the amount of 2,476.00 kWh energy produced throughout the year. The current price of this production is corresponds to 1.138,96 TL. Nevertheless, the amount of 2,325,00 kWh energy consumed to run greenhouse equipments which is about 1,069,62 TL in price. Besides all, it could be commented that according to our results, price of electric energy that produced via photovoltaic system more economical than mains electric energy. As a result of study emhasize that of electricity obtained from the sun would be very environmentally friendly compared to fossil fuels due to the continuity source and also provides a very attractive environment and facilities for plant production in greenhouse conditions. In addition, it can be concluded that to increasing the productivity of photovoltaic panels, reducing their costs will enable the increase of greenhouse cultivation and more plant production.