Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesinin rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of wind energy and solar energy potentials of Çanakkale Onsekiz Mart University Dardanos Campus
  1. Tez No: 675909
  2. Yazar: ABDUL MAROOF SHIRZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanlığın ekonomik, kültürel, teknolojik ve sosyal yaşamındaki gelişimlerinde gereksinim duyduğu temel ihtiyaçların başında enerji ilk sıralarda gelmektedir. Günümüzde insanlığın yaşantısını konforlu ve güvenli hale getirmek için kullanılan teknolojik cihazların enerji tüketimlerini karşılamak üzere çoğunlukla, konvansiyonel enerji kaynakları olarak adlandırılan petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil kaynaklardan yararlanılmaktadır. Fosil kaynakların belirlenen olası rezervlerinin nispeten sınırlı olması ve özellikle son yıllarda çevre kirliliği, sera etkisi insan yaşamını ve sağlığını ciddi düzeylerde olumsuz etkileyen çevre etkilerinin gittikçe artarak hissedilmesiyenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimleri hızla artırmaktadır. Bu yönde; ülkemizde ve dünyada bazı ciddi çalışmalar ve uygulamalar görülmektedir. Üniversitemiz ve kampüslerinin yer aldığı Çanakkale ilinin şimdi rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji ve biyo-kütle enerjisi kaynaklarından yararlanılmasına yönelik çalışmaların, projelerin ve aktif çalışan tesislerin olduğu da göz önüne alındığında, yıllık 15 GWh enerji tüketimine sahip üniversitemizin elektrik enerjisi gereksiniminin güneş ve rüzgar enerji kaynaklarından yararlanılabilmesi amacıyla, üniversitemiz yerleşkelerinin güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi potansiyellerinin belirlenmesi ve bu potansiyellerden yararlanılabilmesi üzerine çalışmaların yapılması önem kazanmaktadır. Son yıllarda yenilenebilir enerji teknolojilerindeki gelişmeler dikkate alındığında, enerji gereksinimlerini karşılamada yenilenebilir enerji kaynaklarının payı artmaktadır. Bu çalışmada; yarı-olimpik yüzme havuzunun, seraların ve bazı tesislerin yer aldığı Üniversitemiz Dardanos Yerleşkesi'nin güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi potansiyellerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla; Meteoroloji Genel Müdürlüğü meteorolojik verileri, GEPA ve REPA verileri yanında olanaklar ölçüsünde yerleşkedeki meteorolojik istasyon verilerinden de yararlanılmaya çalışılacaktır. Bu amaçla; elde edilen verilerin analizi ve değerlendirilmesiyle, farklı fotovoltaik paneller ve rüzgar türbinleri için elektrik enerjisi üretimine yönelik potansiyellerin belirlenmesi ve modellerin oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is at the forefront of the most basic needs that humanity needs in its economic, cultural, technological development, and social life. Nowadays, fossil sources such as petroleum, coal, natural gas are mostly used to meet the energy consumption of the technological devices used to make life more comfortable and safe. Due to the relatively limited reserves of fossil resources identified, environmental pollution and environmental effects such as the greenhouse effect which seriously influence human life and health in recent years; tendencies towards cleaner and environmentally friendly energy sources such as wind, sun, geothermal, hydrogen are increasing. In this way; there are many serious studies, investigations, and some applications in our country and the world. Çanakkale city, where our university and campuses are located, has considerable efforts and active facilities to benefit from solar, wind, geothermal, and biomass energy sources. Our university has an annual energy consumption of up to 15 GWh; therefore, it is important to determine the solar energy and wind energy potentials of our campuses and to utilize these potentials so that the energy requirement of our university can benefit from these energy sources (i.e. sun and wind). considering the developments in renewable energy technologies in recent years, the share of renewable energy sources in meeting the energy demand has been increasing. In this study, it is aimed to determine the solar energy and wind energy potentials of our University Dardanos Campus where some facilities like a semi-olympic swimming pool and greenhouses are located. For this purpose; meteorological data of the General Directorate of Meteorology, GEPA, and REPA data is going to be used, and as well as the meteorological station data on the campus will also be used. By analyzing and evaluating the obtained data, the potentials for electric energy production for different photovoltaic panels and wind turbines will be determined and models will also be tried to be established.