Kuru karışım lastik modifikasyonunun ılık karışım asfaltlarda kullanımı
Dry process crumb rubber modification in warm mix asphalt
- Tez No: 520280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE IŞIK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son on yıldan beri, çevre dostu asfalt üretim teknikleri, doğal kaynaklar, enerji ve ekonomideki tasarruflar için önemli ölçüde ilerlemiştir. Bu teknikler arasından, Ilık Karışım Asfalt (IKA) karıştırma ve sıkıştırma sıcaklıklarını azaltır ve Bitümlü Sıcak Karışım Asfaltın (BSK) getirdiği çeşitli zorluklarını ortadan kaldırır. Bir diğeri, lastik modifiyeli asfalt karışımlar hurda lastiklerin bertaraf edilmesine yardım eder ve asfalt karışımların özelliklerini geliştirir. CR modifikasyon yöntemleri arasında kuru karışım yönteminin çeşitli avantajları vardır. Bu nedenle, çalışmanın odak noktası, IKA katkısı ile kuru karışım en büyük dezavantajlarının (ör. yüksek üretim sıcaklıklarının) üstesinden gelmektir. Bu çalışmada, IKA ve Kuru karışım arasındaki ilişki, ilk defa geniş bir laboratuvar çalışması ile incelenmiştir. Bu nedenle, BSK, kuru karışım BSK (KuruBSK) ve beş kuru proses kuru karışım IKA (KuruIKA) içeren yedi farklı asfalt karışımı, bu karışımların sıkıştırılabilirlik, hacimsel, düşük sıcaklık performansı özelliklerini analiz etmek için hazırlanmıştır. KuruIKA karışımları, çeşitli tasarım parametrelerini (ör. IKA katkı dozajı, koşullandırma süresi, sıkıştırma ve karıştırma sıcaklıkları) değiştirerek hazırlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, koşullandırma süresinin uzamasıyla karıştırma sıcaklıklarındaki azalmanın telafi edilemeyeceğini belirtmiştir. Bununla birlikte, düşük sıcaklık performansı ve karışımların mukavemetinden ödün vermeden sıkıştırma sıcaklığı önemli ölçüde düşebilir. Ek olarak, kuru karışımlar ile IKA katkı maddesinin kullanımı daha iyi bir sıkıştırılabilirlik ve işlenebilirlik sağlar. Ayrıca, KuruIKA soğuma hızındaki düşüş, daha uzun çalışma süresi sağlar.
Özet (Çeviri)
Since the last decade, environmentally friendly asphalt production techniques have significantly advanced for savings in natural resources, energy and economy. From these techniques, Warm Mix Asphalt (WMA) provides a reduction in mixing and compaction temperatures and also overcomes various challenges of Hot Mix Asphalt (HMA). Additionally, Crumb rubber (CR) modification of asphalt mixtures helps the disposal of waste tires and also improves the asphalt mixtures properties. Among CR modification methods, dry process (Dry) method has various advantages. Thus, the focus of the study is to overcome the major disadvantages of Dry CR (i.e. high production temperatures) with WMA additive. In this study, the association of WMA and dry process are studied for the first time through a broad laboratory study. Therefore, seven different asphalt mixtures including HMA, dry process CR modified HMA (DryHMA) and five sets of dry process CR modified WMA (DryWMA) are prepared to analyze the compactibility, volumetrics, and low-temperature performance properties of these mixtures. DryWMA mixes are prepared by changing various design parameters (i.e. WMA additive dosage, conditioning time, compaction and mixing temperatures). The results of this study stated that the decrease in the mixing temperatures could not be compensated by extending the conditioning time. However, the compaction temperature could be considerably lowered without compromising the low-temperature performance and strength of the mixes. In addition, use of the WMA additive with the dry CR modified mixtures provides better compactibility and workability. Moreover, the decreases in the cooling rate of DryWMA provides longer compaction frame.