Lastik geometrisi değişiminin sürüş performansına olan etkilerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effects of tyre geometry changes on driving performance
- Tez No: 1010048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUREDDİN DİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Hazırlanan bu çalışmada, binek otomobil lastiklerinde sırt deseniyle ilgili dört temel tasarım değişkeninin; dört farklı lastik ebadı üzerinde subjektif ve objektif olarak yol performansına nasıl etki ettiği araştırılmıştır. Çalışmada taban genişliğindeki değişim, dış omuz bloğundaki lateral kanallarının sayısı ve yine dış omuz bloğuna ilave edilen farklı pozisyonlardaki çentiklerin etkileri değerlendirilmiştir. Amaç, desen üzerinde yapılan küçük dokunuşların hem ıslak hem kuru zemindeki gerçek sürüş davranışını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. İlgili testler testler, ECE R117 standardını karşılayan akredite edilmiş bir lastik test pistinde, profesyonel bir sürücüyle gerçekleştirilmiştir. Aynı ebatlı lastiklerin aynı konstrüksiyon ve karışım ile, aynı üretim süreci içerisinde art arda üretilmesi, diğer değişkenlerin etkisini en aza indirgeyerek tasarım değişkenlerinin net karşılaştırılmasını sağlamıştır. Kuru zemin sonuçlarında dar tabanlı lastiklerin özellikle direksiyon hassasiyeti, yol tutuşu ve şerit değiştirme dengesinde daha kontrollü bir yapı sunduğu görülmüştür. Islak zeminde ise geniş tabanlı versiyonlar, daha etkili su tahliyesi sayesinde understeer eğilimini azaltmış ve viraj dengesini iyileştirmiştir. Dış omuz lateral kanallarının her hatvede bulunduğu tasarımın iki zeminde de daha tutarlı bir yön kararlılığı sağladığı; bir hatve atlanarak uygulanan tasarımda ise bu kararlılığın belirgin biçimde azaldığı tespit edilmiştir. Dış omuz bloklarına ilave edilen çentiklerin pozisyonlarından bağımsız olarak çentiksiz tasarıma göre ıslak zemin performansını hissedilir seviyede arttırdığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, sırt desenindeki küçük ölçekteki değişikliklerin bile lastiğin suyla ve zeminle kurduğu etkileşimi ciddi ölçüde değiştirdiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, lastik tasarımında hem segment odaklı optimizasyonun hem de desen–geometri uyumunun önemini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of four fundamental tread-design variables on the subjective and objective road performance of passenger car tires—evaluated across four different tire sizes—were investigated. The work examines how variations in tread width, the number of lateral grooves on the outer shoulder block, and the addition of sipes placed at different positions on the same outer shoulder influence overall performance. The aim is to reveal how even small modifications made to the tread pattern can alter real driving behavior on both wet and dry surfaces. All tests were conducted on an accredited tire proving ground compliant with the ECE R117 standard and carried out by a professional test driver. Producing tires of the same size consecutively within the same construction, compound, and manufacturing process minimized external variables and enabled a clear comparison of the design changes. Dry-surface results showed that narrower tread versions offered a more controlled structure, particularly in steering precision, road holding, and lane-change stability. On wet surfaces, wider tread versions reduced understeer tendency and improved cornering stability owing to more effective water evacuation. The design in which the outershoulder lateral grooves were present at every pitch interval provided more consistent directionalstability on both surfaces, whereasskipping one pitch interval caused a noticeable reduction in stability. Regardless of placement, the additional sipes added to the outershoulder blocks significantly improved wet-grip performance compared to the non-siped version. Overall, the findings demonstrate that even minor geometric adjustments in the tread pattern can markedly alter the tire's interaction with both water and the road surface. These results highlight the importance of segment-oriented optimization and tread-geometry harmony in tire design.