Özel öğütülmüş lastik atığı içeren asfalt betonunun performans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the asphalt concrete performance containing specially-treated waste tire
  1. Tez No: 290929
  2. Yazar: ARZU ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KARACASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yol inşaatlarında soğuk, ılık, sıcak karışım ve yüzey kaplama türleriyle yıllardır dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu yüzden yollardan, üzerine gelen trafik yükleri ve çevresel şartlar etkisi altında belirli bir performansta ve uzun ömürlü olması beklenmektedir. Performans artırmanın ön önemli yollarından biri de asfalt veya karışım içerisine katkı kullanmaktır. Günümüzde bu amaçla çok çeşitli katkılar kullanılmaktadır. Hem günümüz teknolojisi ve yaşam standartlarıyla birlikte sürekli oluşan atık malzemelerin değerlendirilmesi hem de kaplama performansını geliştirmek amacıyla uzun yıllardır, atık malzemeleri asfalta katkı olarak kullanmak sıkça başvurulan bir yöntem olmuştur.Ömrünü tamamlamış ve hurdaya çıkmış otomobil lastiği, miktarının çokluğu, depolama zorluğu ve çevreye verdiği zarar nedeniyle asfalt kaplama için uygun bir katkı malzemesidir. Asfaltın fiziksel ve reolojik özelliklerine olan iyileştirmeleri de şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalarla ortaya konmuştur. Literatürde lastiğin asfaltta katkı olarak kullanımı, farklı boyutlarda ve oranlarda lastiğin, ıslak ve kuru karışıma ilave edilmesi ve laboratuar koşullarında performansının değerlendirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmada atık otomobil lastiği farklı bir yöntemle, özel olarak yüksek basınç ve sürtünme etkisiyle öğütülmüş, bu sayede yüzey alanı arttırılmış ve CMR-300 adı verilen bu toz lastik ıslak karışıma ilave edilerek performansı izlenmiştir. Deneyler normal asfalt betonu, %10 ve % 15 CMR-300 içeren asfalt ile üretilmiş asfalt betonu için gerçekleştirilmiştir. Genel olarak, CRM-300 katkı malzemesi gerek asfalt gerekse karışım içerisinde homojen bir dağılım sağlamış ve asfalt betonunun bütün performans özelliklerinde iyileşmeler göstermiştir. Ancak en önemli özelliği bünyesinde biriktirdiği ısı enerjisi olmuştur. Bu özelliği ile asfaltın özellikle soğuk iklimli bölgelerde yol üzerindeki don etkileri azalacak ve düşük sıcaklıklarda asfalt betonu dökümü sağlayabilecektir. CMR-300 don etkilerini azaltması yönünden soğuk iklimli bölgelerde meydana gelebilecek muhtemel kazaların azalması ve düşük sıcaklıklarda döküm yapılabilmesi yönünden de önemli miktarda enerji tasarrufu sağlaması bakımından ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
It has been widely used with various surface coating methods in cold, warm and hot mixture and surface coating procedures in road construction field in Turkey as in the World for a long time.What is expected from roads is to meet requirements for traffic loads endured and to have a long lasting feature with a specific performance under the effects of environmental conditions. One of the methods for increasing performance is to use additives in bitumen or mixture. Nowadays, an extensive variety of additives are used for that purpose. Those additives are obtained from industrial production or wide variety of debris. Using debris materials in asphalt as additive has become a frequently applied method for a long time, in order both to increase coating performance and to put debris to good use.Automobile tires which are scrapped and dropped out of use are suitable additive materials for coating asphalt since they are in extensive quantity and difficult to store and harmful to environment. Improvements have been put forward by the studies performed up to now, in terms of contribution to physical and rheological features of bitumen.In this study, scrapped automobile tires have been treated with high pressure and friction effect and added into bitumen, and the modified bitumen, named as CMR-300 and SMR-400, is obtained. Experiments are performed separately on a normal asphalt concrete and on the asphalt concretes having CMR-300 and SMR-400. Generally, the asphalt concrete with the additive material of CRM-300 and SMR-400 indicates improvements in all performance features.It is aimed that all results of the experiments which are performed on a normal asphalt concrete and an asphalt concrete with CMR-300 and SMR-400 are presented in this study.