Mixture of vines for dependence modeling: Finite mixture and Cd-vine approaches with applications
Bağımlılık analizi için vine copula karışımı: Uygulamalarla sonlu karışım ve Cd-vine yaklaşımı
  1. Tez No: 520285
  2. Yazar: ÖMER OZAN EVKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL, PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yıllarda, sonlu karışım modelleri ile copulaların bir araya getirilmesi konusundaki çalışmalara artan bir ilgi vardır. Sonlu karışım modeli yardımıyla, parametrik yoğunluk fonksiyonları uygun ağırlıklar verilerek olasılıksal olarak bir araya getirilmektedir. Verilen veri setinde gizli bağımlılıkların anlaşılmasında, sonlu karışım modelleri ile birleştirilmiş farklı vine copula kombinasyonları da yardımcı olmaktadır. Öte yandan, literatürde sonlu karışım yaklaşımı ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu doktora tezinde, çok boyutlu verilerde saklı olan bağımlılık yapısı için vine copula karışımları önerilmiştir. İlk olarak, yüksek boyutlu verilerde yer alan saklı kompleks ilişkinin yakalanması için, farklı bağımlılık yapılarına sahip vine copula karışımları sunulmuştur. Buna göre, farklı bağımlılık yapılarını ifade eden copulalar yardımıyla, sonlu sayıda C-vine karışım modelleri önerilmiştir. Ayrıca, sonlu sayıda C- ve D-vine model karışımı aynı copula ailesi kullanılarak test edilmiştir. Son olarak, bir çok değişken arasındaki bağımlılık yapısının incelenmesini sağlayan özgün CD-vine modeli çalışılmıştır. Buna modelde, sonlu sayıda C-vine copula modellerinin birikimli dağılım fonksiyon değerleri, D-vine copula modeli içerisine eklenmiştir. Önerilen modellerin başarısı, benzetim tabanlı ve gerçek veriler kullanılarak test edilmiş, sonuçlar detaylı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been an increasing interest on the combination of copulas with a finite mixture model. By a finite mixture, a suitable weighted sum of a parametric densities are tied together in a probabilistic manner. The combination of vine copulas incorporated into a finite mixture model is also beneficial to capture hidden structures in a data set. On the other hand, there are limited number of studies about the mixture of vine copulas. In this dissertation, different mixture of vines are proposed for expressing the complex and hidden dependencies in a multivariate data. Firstly, the mixture of vine copulas with different dependence structures are offered to capture the complex association in higher dimension. For this reason, finite mixture of C-vine is studied with different copula pairs. Thereafter, finite mixture of C- and D-vines have been tested with the same copula family. Lastly, as a novel approach, finite number of C-vines are incorporated into a D-vine copula model to derive the association between several variables. The values of cumulative distribution functions for each component having C-vine structure are combined with D-vine by considering the temporal ordering of the components. The performance of the proposed models are tested using simulated and real data sets, then the corresponding results are interpreted in depth.