Hiperlipidemili çocuklarda prolidaz enzim aktivitesi, apoc2 ve malondialdehid düzeylerinin rolü
The role of prolidase enzyme activity, apoc2 and malondialdehyde levels in hyperlipidemic children
- Tez No: 520311
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bir çok memeli dokusunda ve mikroorganizmada bulunan prolidaz enziminin prolin aminoasit döngüsünde ve kollajen metabolizmasında işlevi vardır. Aynı zamanda oksidatif durumlarda da plazma prolidaz aktivitesi artmaktadır. ApoC2 hiperlipidemik kişilerde çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL)'nin yapısına katılan apoliporotein çeşididir. Malondialdehid (MDA) ise hücresel hasarda gerçekleşen lipit peroksidasyon belirtecidir. Bu araştırmada çocukluk çağındaki hiperlipidemili hastalarda plazma prolidaz enzim aktivitesi, ApoC2 ve malondialdehidin bir arada incelenmesi ve birbirleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya hiperlipidemi tanısı almış yaş ve cinsiyet uyumlu 40 hasta çocuk ve 40 sağlıklı çocuk dahil edildi. Prolidaz enzim aktivitesi modifiye Chinard yöntemiyle, MDA tiyobarbitürik asit tayin yöntemiyle, ApoC2 ise ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. BULGULAR: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In many mammalian and microorganisms, the prolidase enzyme is involved in the proline amino acid cycle and in collagen metabolism. At the same time, plasma prolidase activity is increased in oxidative states. ApoC2 is a type of apoliporothein that participates in the formation of very low density lipoprotein (VLDL) and low density lipoprotein (LDL) in hyperlipidemic individuals. Malondialdehyde (MDA) is a sign of lipid peroxidation in cellular damage. In this study, it was aimed to investigate plasma prolidase enzyme activity, ApoC2 and malondialdehyde in hyperlipidemic patients in childhood and to investigate their relation with each other. MATERIALS AND METHODS: Age and gender matched 40 patients and 40 healthy children with hyperlipidemia were included in the study. Prolidase enzyme activity was measured by modified Chinard method, MDA by thiobarbituric acid assay and ApoC2 by ELISA method. RESULTS: There was no significant difference between the groups in terms of age and gender (p> 0,05).