Kumlanmış ve helisel sargılı yüzey özelliğine sahip cam lifli polimer kompozit donatıların aderans performanslarının mafsallı kiriş yöntemiyle araştırılması
The investigation of bond performance of glass fiber polymer composite bars having helically wrapped and sand coated surface
  1. Tez No: 520344
  2. Yazar: ABDÜLKERİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, çelik donatı ile farklı yüzey formlarındaki cam lifli polimer kompozit donatıların aderans performansları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Donatıların betonla olan aderans ilişkileri belirlenirken eğilmede aderans deneylerinden olan Mafsallı Kiriş yöntemi kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda beton kalitesinin aderansa etkisini belirlemek amacıyla C35 ve C50 sınıfında iki farklı beton, kenetlenme boyunun aderansa etkisini belirlemek amacıyla donatı çapının 10 katı ve 20 katı olmak üzere iki farklı kenetlenme boyu, donatıların yüzey özelliğinin aderansa etkisini belirlemek amacıyla kumlanmış ve helisel sargılı olmak üzere iki farklı yüzey ve donatı çapının aderansa etkisini belirlemek amacıyla 8 mm ve 12 mm olacak şekilde iki farklı donatı çapı kullanılmıştır. Sonuç olarak lifli polimer kompozit donatıların yüzey tipinin ve yüzey oluşturmadaki üretim kalitesinin lifli donatıların üretiminde kullanılan lif tipine kıyasla beton-donatı aderansı üzerinde daha etkin parametreler olduğu görülmüştür. Kaliteli ve doğru uygulanmış yüzey formu sağlanan lifli polimer kompozit donatıların çelik donatıya kıyasla daha iyi bir aderans gösterebileceği de elde edilen sonuçlarda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, bond behavior of steel rebar and glass fiber reinforced polymer composite bars was investigated comparatively. The hinged beam method, which is one of the bond experiments in bending, was used while determining the bond relations between reinforcement bars and concrete. In the experiments, two different concrete types employed to determine the effect of concrete quality (C35 and C50), two different embedment lengths employed to determine the effect of embedment lengths (10 and 20 times the diameter of the reinforcement), two different surfaces employed to determine the effect of surface properties of fiber reinforced polymer composite bars (sand coated and helically wrapped) and two different diameters employed to determine the effect of reinforcement diameter (8mm and 12 mm) were used as experimental parameters. As a result, it was found that the type of fiber reinforced rebars' surface and the quality of surface production of fiber reinforced bars are more important parameter on the bond performance bars than the fiber type used in the production of fiber reinforced polymer bars