Farklı helis açılarıyla üretilen tisin, zrn, altin, alcrn, kaplanmış tungsten karbür parmak frezelerin metal yüzeyini aşındırma ve talaş kaldırma performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the abrasion and material removal performance of tisin, alcrn, altin, and zrn coated tungsten carbide end mills produced with different helix angles on metal surfaces
- Tez No: 946108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TAŞGIN, ÖĞR. GÖR. SALİH AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Talaşlı imalat yöntemlerinden biri olan frezeleme işlemi, günümüz sanayisinde en çok kullanılan talaşlı imalat yöntemlerinden biridir. Günümüzde HSS ve Tungsten Karbür (WC) parmak frezeler yaygın şekilde kullanılmaktadır. HSS frezeler gelişen malzeme teknolojisi ve imalat yöntemleriyle birlikte yerini WC parmak frezelere bırakmıştır. Bir parmak frezede bulunması gereken özellikler, yüksek hızlarda kesme yapabilmesi ve aşınma ömrünün uzun olmasıdır. Tungsten Karbür (WC) parmak frezeler ultra sertliklerinden dolayı takım aşınmalarına karşı dayanıklıdır. Bu çalışmada WC parmak frezeler geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Parmak frezelerde helis açıları değiştirilerek talaşlı üretim açısından analizi yapılmıştır. Bu analizlerde helis açısının değiştirilmesiyle aşınma ömrünün uzadığı görülmüştür. Bu da bir kesici takımdan istenen en önemli özelliktir. Yine bu çalışmamızda aşınma dayanımı yüksek olan parmak frezelere ZrN, AlTiN, AlCrN, TiSiN kaplamaları yaparak aşınma dayanımları ve kesme ömürleri daha da artırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda 30, 50, 60 derecelik helisel açısına sahip parmak frezenin kullanımının daha avantajlı olacağı kaplama açısından ise AlTiN kaplamanın hem parmak freze ömrü açısından hem aşınma açısından diğer kaplamalara göre üstünlüklerinin olduğu görülmüştür. Üretilen parmak frezelerin ana malzemesi olan WC'ün kaplamalarla olan yapısal bağını daha iyi görebilmek için mikro yapı analizleri sonucunda dört kaplama malzemesinin de yapısal olarak uyumlu olduğu görülmüştür. Daha farklı alaşım elementleri kullanılarak veya kullanılan kaplamaları değiştirilerek yapılacak çalışmaların parmak frezelerin karakteristiklerini belirlemekte ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Milling, one of the machining methods, is one of the most commonly used machining methods in today's industry. Today, HSS and Tungsten Carbide (WC) end mills are widely used. HSS end mills have been replaced by WC end mills with developing material technology and manufacturing methods. The features that an end mill should have are the ability to cut at high speeds and have a long wear life. Tungsten Carbide (WC) end mills are resistant to tool wear due to their ultra-hardness. In this study, work was done on the development of WC end mills. The helix angles of the end mills were changed and their analysis was made in terms of machining. In these analyses, it was seen that the wear life was extended by changing the helix angle. This is the most important feature desired from a cutting tool. Again, in this study, the wear resistance and cutting life of the end mills with high wear resistance were increased by applying ZrN, AlTiN, AlCrN, TiSiN coatings. As a result of the study, it was seen that the use of end mills with helical angles of 30, 50, 60 degrees would be more advantageous, and in terms of coating, AlTiN coating has advantages over other coatings in terms of both end mill life and wear. In order to better see the structural bond of WC, the main material of the end mills produced, with the coatings, it was seen that all four coating materials were structurally compatible as a result of microstructure analyses. It is thought that studies to be conducted using different alloy elements or changing the coatings used will shed light on determining the characteristics of end mills.