Multi-location assortment optimization under lead time effects
Teslim süresi etkisi altında çok konumlu ürün çeşidi en iyilemesi
- Tez No: 520353
- Danışmanlar: DOÇ. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, beklenen karını en çoklama amacıyla, çoklu dağıtım merkezlerine sahip olan bir elektronik perakendeci için ürün çeşidi en iyilemesi problemi ele alınmıştır. İncelenen problemde, her dağıtım merkezi bir müşteri sınıfından sorumludur ve her sınıf kendi müşteri profiline sahiptir. Her müşteri sınıfının ürün tercihlerinin ayrı bir MNL tüketici seçimi modeline göre davrandığı kabul edilmiştir. Çok müşteri sınıflı MNL tüketici seçimi modelleri literatürde MNL karışım (MMNL) modelleri olarak geçmektedir. Müşteriden gelen bir talep öncelikle bulunduğu bölgedeki dağıtım merkezinden karşılanmaktadır. Eğer belirli bir bölgedeki dağıtım merkezinde bir ürün yoksa, bu ürüne ait talep diğer bölgelerdeki dağıtım merkezlerinden de karşılanabilmektedir. Bu durumda ortaya çıkan ilave sevkiyat masrafı şirket tarafından karşılanmaktadır. Sevkiyat masrafı dağıtım merkezinin ve teslimat noktasının konumlarına bağlı olarak değişmektedir. Her müşteri bütün dağıtım merkezlerinde bulunan ürünler arasından tercih yapabilmektedir. Literatürün aksine, tanımlanan bu problemi çözmek için konik ikinci dereceden karışık tamsayılı programlama yaklaşımı kullanılarak bir formülasyon geliştirilmiştir. Daha sonra bu formülasyon geçerli eşitsizlikler ile kuvvetlendirilmiştir. Önerilen formülasyonun performansını literatürde bulunan diğer performanslar ile karşılaştırmak için sayısal bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda önerilen geçerli eşitsizlikler ile kuvvetlendirilmiş konik formülasyon literatürdeki önerilen formülasyonlara kıyasla üstün performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Son olarak geliştirilen yaklaşım Kuzeybatı Türkiye'de faaliyet gösteren yerel bir perakende zincirinden alınan verilerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have investigated the assortment planning problem for an online retailer that has multiple fulfilllment centers to maximize its expected profit. Each fulfilllment center is responsible for a customer segment which has its own customer profile, and each customer segment's demand is governed by a multinomial logit model (MNL), resulting in a mixtures of MNL (MMNL) model. A demand is primarily met by the responsible fulfilllment center, if available. However, if a product is not available in the responsible fulfilllment center, the demand can be met by fulfilllment centers in other regions at an additional shipping cost paid by the firm. The shipping cost depends on the distance between regions, so it varies by origin and destination. We assume that each customer has access to the entire assortment in all fulfilllment centers. To solve this problem, different from the literature, we have formulated the problem using a conic quadratic mixed integer programming approach. Later, the conic formulation is strengthened with valid inequalities. We have provided a numerical study to test the performance of our formulation against other formulations. Results show that our conic formulation together with the valid inequalities delivers outstanding performance compared to others in the literature. We also validated our approach using data from a local chain that operates in Northwestern part of Turkey.