Multi-location assortment optimization under capacity constraints
Kapasite kısıtları altında çok konumlu ürün çeşidi eniyilemesi
- Tez No: 434210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, bir elektronik perakendecinin kendine ait her bir dağıtım merkezinde, kapasite sınırları içinde beklenen karı en çoklamak amacıyla hangi ürünleri taşıması gerektiğini belirleyen bir ürün çeşidi en iyilemesi problemi ele alınmıştır. Her bir dağıtım merkezi, öncelikli olarak belirlenen bir coğrafik bölgeden sorumludur ve o alandaki tüketicilerin ürün seçimi MNL tüketici seçimi modeli ile gösterilmiştir. Perakendeci, bir bölgeden gelen bir talebi, başka bir bölgeden ilave bir nakliyat ücreti ödeyerek karşılayabilmektedir. Bu çalışma problemin iki varyantını inceler. İlk varyantta tüketiciler, bütün bölgelerdeki ürünlere internet sitesi aracılığıyla ulaşabilirken, ikinci varyantta perakendeci, her bölgede hangi ürünlerin gösterilebileceğini seçebilmektedir. Her varyant için nakliyat ücretleri ilk olarak sabit, daha sonra başlangıç ve bitiş noktasına göre değişken olarak alınmıştır. Tanımlanan her problem için konik tam sayılı programlama formülasyonu geliştirilmiş ve bu formülasyonu kuvvetlendirecek eşitsizlikler önerilmiştir. Yapılan sayısal çalışmalarda, önerilen konik yaklaşımın eşitsizliklerle birleştiğinde, doğrusal yaklaşımdan daha üstün bir performans göstererek daha büyük problemler çözebilmemize olanak sağladığı gözlemlenmiştir. Son olarak, değişen parametre değerlerinin şirket karı ve ürün seçiminde ortaklaştırmaya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We study the assortment optimization problem in an online setting where a retailer determines the set of products to carry in each of its distribution centers under a capacity constraint so as to maximize its expected pro fit (revenue minus the shipping costs). It is assumed that each distribution center is primarily responsible for a geographical location whose customers' choice is governed by a separate multinomial logit model. A distribution center can satisfy a demand of a region that it is not primarily responsible for, but this incurs an additional shipping cost for the retail company. We consider two variants of this problem. In the rst variant, customers have access to the entire assortment in all locations but in the second variant, the online retail company can select which product to show to each region. Under each variant, we fi rst assume that there is a constant shipping cost for all products between any two location. In the second case, we allow the shipping costs to di ffer based on the origin and destination. We develop conic quadratic mixed integer programming formulations and suggest a family of valid inequalities to strengthen these formulations. Numerical experiments show that our conic approach, combined with valid inequalities, over-perform the mixed integer linear programming formulation and enables us to solve large instances optimally. Finally, we study the eff ect of various factors such as no-purchase preference, capacity constraint and shipping cost on company's pro fitability and assortment selection.