Signaling games in networked systems
Ağ tabanlı sistemlerde işaretleme oyunları
- Tez No: 520403
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GEZİCİ, DOÇ. DR. SERDAR YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Farklı hedeflere sahip karar vericilerin (kodlayıcı ve kod çözücü) yer aldığı merkezi olmayan karesel ucuz konuşma ve işaretleme oyunlarını incelemekteyiz. İlk olarak, Crawford ve Sobel'in ucuz konuşma hakkındaki önemli sonuçlarını, çok boyutlu, gürültülü kanallı ve dinamik (çok-aşamalı) kurgulara genişletmekteyiz. Her kurgu için, Nash (eş-zamanlı hamleli) ve Stackelberg (lider-takipçi) oyunlarının dengelerini incelemekteyiz. Tek boyutlu ucuz konuşma oyunlarında Nash dengesinin nicemlenmiş mizacının her türlü kaynak için korunduğunu, çok boyutlu kurgularda ise Nash dengesinin nicemlenmiş olmayabileceğini, hatta doğrusal olabileceğini göstermekteyiz. Tüm Stackelberg dengelerinde, Nash dengelerinden farklı olarak, kodlayıcı, elindeki bilgiyi kod çözücü ile gizlemeden paylaşmaktadır. Gürültülü işaretleme oyunlarında, Gaus-Markov dağılımlı kaynak, hafızasız eklemeli Gauss kanal üzerinden aktarılmaktadır. Bu kurguda, ilgin dengelerin bulunma koşullarının yanında bilgilendirici dengelerin bulunma koşulları da sunulmakta ve doğrusal dengeler için dinamik programlama formülasyonu elde edilmektedir. Çalışılan tüm kurgularda, hangi dengelerin bilgilendirici olmadığının koşulları, bilgi kuramsal sınırlar üzerinden türetilmektedir. Daha sonra, işaretleme oyunlarında karar vericilerin önsel bilgilerinde tutarsızlık olduğu durum göz önünde bulundurularak ikili işaretleme oyunlarını modellemekteyiz. Bu kısımda, Nash ve Stackelberg ölçütleri altında dengeler ve hangi durumlar altında bilgilendirici oldukları çözümlenmekte, tutarsız önsel bilgilere karşı gürbüzlük ve süreklilik özellikleri sunulmaktadır. Son olarak, karesel ucuz konuşma probleminde dengedeki nicemleme seviye sayısının Gauss ve üssel dağılımlı kaynaklar için analizini sağlamaktayız. Bulgularımız, takım ve oyun kurguları altında işaretleme davranışlarındaki büyük farklılıkları ortaya koymakta ve bilginin değeri üzerine kapsamlı bir analiz sağlamaktadır; diğer bir deyişle, ağ tabanlı kontrol uygulamalarında pratik sonuçları olan, karar vericiler açısından bilginin gizlenmesi veya paylaşılması için bir teşvik olup olmadığı araştırılmaktadır. Ayrıca, merkezi olmayan çok ölçütlü kontrol problemlerinde ilgin politikaların ne zaman en iyi olabileceğinin ve stratejik ortamlarda bile aktif bilgi aktarımının ne zaman mevcut olabileceğinin koşullarını sağlamaktayız. Sonuçlarımız, karar vericiler aynı hedefe sahip olsalar bile, önsel bilgilerindeki tutarsızlığın dengede gürbüzlük eksikliğine yol açabileceğinin de altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
We investigate decentralized quadratic cheap talk and signaling game problems when the decision makers (an encoder and a decoder) have misaligned objective functions. We first extend the classical results of Crawford and Sobel on cheap talk to multi-dimensional sources and noisy channel setups, as well as to dynamic (multi-stage) settings. Under each setup, we investigate the equilibria of both Nash (simultaneous-move) and Stackelberg (leader-follower) games. We show that for scalar cheap talk, the quantized nature of Nash equilibrium policies holds for arbitrary sources; whereas Nash equilibria may be of non-quantized nature, and even linear for multi-dimensional setups. All Stackelberg equilibria policies are fully informative, unlike the Nash setup. For noisy signaling games, a Gauss-Markov source is to be transmitted over a memoryless additive Gaussian channel. Here, conditions for the existence of affine equilibria, as well as informative equilibria are presented, and a dynamic programming formulation is obtained for linear equilibria. For all setups, conditions under which equilibria are non-informative are derived through information theoretic bounds. We then provide a different construction for signaling games in view of the presence of inconsistent priors among multiple decision makers, where we focus on binary signaling problems. Here, equilibria are analyzed, a characterization on when informative equilibria exist, and robustness and continuity properties to misalignment are presented under Nash and Stackelberg criteria. Lastly, we provide an analysis on the number of bins at equilibria for the quadratic cheap talk problem under the Gaussian and exponential source assumptions. Our findings reveal drastic differences in signaling behavior under team and game setups and yield a comprehensive analysis on the value of information; i.e., for the decision makers, whether there is an incentive for information hiding, or not, which have practical consequences in networked control applications. Furthermore, we provide conditions on when affine policies may be optimal in decentralized multi-criteria control problems and for the presence of active information transmission even in strategic environments. The results also highlight that even when the decision makers have the same objective, presence of inconsistent priors among the decision makers may lead to a lack of robustness in equilibrium behavior.