Alerjik hastalıklı çocuklarda prolidaz enzim aktivitesinin IGE ve eozinofil düzeyleriyle ilişkisi
The relationship between prolidase enzyme activity, IGE and eozinophil levels in children with allergic diseases
- Tez No: 520402
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Alerjik rinit, astım, alerjik dermatit ve atopik egzama gibi astım hastalıkları kronik hastalıkların en yaygın nedenleri arasındadır. Bu hastalıkların prevalansları gün geçtikçe artmaktadır. Hastalıkların önlenebilmesi ve erken tanısı önemlidir. Biz bu çalışmada prolidaz aktivitesinin alerji hastalarındaki etkisini ve IgE ve eozinofil ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal Metod: Çalışma grubu olarak 40 alerji hastası çocuk ve yaş ile cinsiyet uyumlu 40 sağlıklı çocuktan alınan kanlardan elde edilen serumda Chinard yöntemi ile prolidaz aktivitesi, ELISA yöntemiyle IgE ve Flow sitometri yöntemiyle eozinofil ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Asthma diseases such as allergic rhinitis, asthma, allergic dermatitis and atopic eczema are among the most common causes of chronic diseases. The prevalence of these diseases is increasing day by day. Prevention and early recognition of these diseases are important. In this study, we aimed to investigate the effect of prolidase activity on allergy patients and the relationship with IgE and eosinophilia. Materials and Methods: Blood samples were collected from 40 allergy patients and 40 age and sex-matched healthy children. Prolidase activity was measured by Chinard method, IgE by ELISA method and eosinophil by flow cytometry. Findings: There was no significant difference in age and gender between the two groups (p> 0.05).