Endüstriyel robot ve PLC entegrasyonuyla talaşlı imalat üretim işleminin gerçekleştirilmesi
Realization of machining production process by industrial robot and PLC integration
  1. Tez No: 520417
  2. Yazar: ENES EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Her geçen gün teknoloji hızla gelişmekte ve bu gelişmeler üretim makineleri ve üretim yöntemlerinde bir takım olumlu değişimlere yol açmaktadır. Bu değişimlere hızlı bir şekilde ayak uydurabilen üreticiler, üretim miktarlarını artırarak kârlılık oranlarını da yükseltmekte ve rakiplerine karşı rekabet avantajı elde etmektedirler. Ancak her yapılan yenilik her üretim modeli için bazen aynı derece kârlılığı sağlamayabilir. Bu yüzden üreticiler üretimde yapılacak değişikliklerin kârlılığa neden olması için üretim şekillerini değiştirmeden önce doğru analizler yaparak kendilerine en uygun üretim yöntemini seçmeleri gerekmektedir. Günümüzde ise üreticiler için seri üretimde kârlılığa sebep olabilecek yöntemlerden birisi olarak karşımıza Endüstriyel Otomasyon Sistemleri çıkmaktadır. Endüstriyel Otomasyon Sistemlerinde Endüstriyel Robotlar, Programmable Logic Controller (PLC) etc. gibi kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Bu kontrol elemanlarını üretim sürecinde kullanmak insan gücünden tasarrufun yanı sıra üretimde vazgeçilemeyen ve göz ardı edilmesi mümkün olmayan kaliteli üretim ve esnek üretimin gerçekleştirilebilmesine de olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada yan rakorlu küresel vana üretilen bir fabrikada Endüstriyel Otomasyon Sistemi kurulmuş ve kurulan bu sistemin maliyeti Endüstriyel Robot ve PLC beraber kullanılarak en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Üretim yönteminde Endüstriyel Robotun kullanılması ve mevcut sistemde ki üretimde bir takım değişiklikler yapılmasıyla esnek üretim sağlanmış ve üretimin aksamaması için bazı tedbirler alınmıştır. Kurulan sistem maliyetinin geri dönüşüm süreci hesaplanmasında Diferansiyel Evrim Algoritmasından yararlanılarak gelecekteki elektrik birim fiyatları tahmin edilmiştir. Bu çalışmada, yapılan yatırımın en fazla 2,5 yıl içerisinde geri döneceği ve mevcut yıllık üretim miktarının da yaklaşık 4 kat artacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology rapidly advances on a daily basis and the resulting changes can provide numerous benefits for manufacturing methods and machines. Manufacturers who are able to swiftly embrace these developments can increase their manufacturing output, thereby boosting profitability and gaining competitive advantages over their rivals. However, the cost savings which result from new innovations can vary, depending on the manufacturing model. Consequently, manufacturers need to conduct accurate analyses for appropriate manufacturing methods in order to ensure that new changes are cost-effective. Nowadays, the use of industrial automation systems is gaining popularity as a method of increasing profitability for mass production, and these systems utilize control systems, such as industrial robots and programmable logic controllers. The use of these elements in the manufacturing process not only provides quality and flexible production methods, which are indispensable considerations, but also conserves human effort. The aim of this study was to minimize the cost of a factory-installed industrial automation system, which produced globe valves with side couplings, through the combined use of industrial robots and programmable logic controllers. While calculating returns from the installed system, the differential evolution algorithm was used to predict future unit prices of electricity, and it was determined that the cost of investment would be recovered after a maximum of 2.5 years and that current yearly production would increase fourfold.