Sıçan rotator manşet tamir modelinde otolog serum konsantresi (ACS/orthokine) ve hyalüronik asit (HYALONE) etkisinin karşılaştırılması: Deneysel çalışma
Compare the effects of autologous conditioned serum (acs/orthokine) and hyaluronic acid (HYALONE) on rotator cuff repair: An experimental study on rat
- Tez No: 520434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Rotator manşet yırtıkları, gerek genç sporcularda gerek yaşlı popülasyonda görülme sıklığı gittikçe artan, ciddi oranda ağrı ve iş gücü kaybına neden olan bir hastalıktır. Sıklıkla cerrahi olarak tedavi edilen bu hastalıkta yetmezlik ve nüks oranları oldukça yüksektir. Otolog serum konsantresinin doku iyileşmesini içerdiği sitokin ve büyüme faktörleri ile arttırdığı gösterilmiş olup kas ve tendon yaralanmalarında etkili olduğu gösterilmiştir. Hyalüronik asit eklem sinovyal sıvısının ana komponenti olmasının yanında tendon ve ligament yapısında da bulunur. Hyalüronik asit, sinovyal sıvıda prostaglandin E2, C4S ve interlökin 1 düzeylerini düzenleyerek anti inflamatuar etki yapmaktadır. Ayrıca lökosit migrasyonu, fagositoz ve lenfosit proliferasyonuna etki ederek ağrıyı azaltmaktadır. Adezyonu önleyerek tendon iyileşmesinde katkı sağladığı da bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı deneysel rotator manşet tamir modelinde otolog serum konsantresinin (ACS/Orthokine) ve hyalüronik asitin (Hyalone) rotator manşet tamiri sonrası iyileşme sürecine olan etkisini karşılaştırmaktır. Çalışmada kullanılacak Winstar albino cinsi sıçanlar BEÜ Deney Hayvanları Biriminden temin edilmiştir. Denekler, Grup A Herhangi bir cerrahi ve tıbbi tedavi uygulanmamış, Grup B:Supraspinatus tenotomi + primer tamir uygulanmış, Grup C: (Orthokine): Supraspinatus tenotomi + primer tamir sonrası tamir bölgesine 170 µm. otolog işlenmiş serum uygulanmış ve Grup D: (Hyalone): Supraspinatus tenotomi + primer tamir sonrası tamir bölgesine 0,1 ml/g Hyaluronik asit uygulanacak olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. 4 hafta takip sonrasında, sıçanların motorlu koşu bandı üzerinde koşu performansı dört zaman dilimli egzersiz protokolü uygulanarak (0-15 dk., 15-30 dk., 30-45 dk., 45-60 dk.) değerlendirilecek ve ceza puanları kaydedilmiştir. Sonrasında supraspinatus kasları ayrılarak histolojik açıdan incelenmiştir. Çalışmamızın sonucu olarak Orthokine ve Hyalone; doku iyileşmesinde neovaskülarizasyon; fibroblast proliferasyonu ve fibrozis parametreleri açısından olumlu sonuçlar vermekle beraber birbirlerine istatistiksel olarak fark yaratamamışlardır. Ancak Hyalone yangıyı belirgin olarak azaltmış ve bunun sonucu olarak koşu performansını belirgin olarak arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Rotator cuff tears are a serious disease that causes both pain and loss of workload, which is increasingly common among young athletes and older populations. This disease is frequently treated surgically and the incidence and recurrence rates are very high. Autologous serum concentration has been shown to enhance tissue repair with cytokines and growth factors and has been shown to be effective in muscle and tendon injuries. Hyaluronic acid is a major component of joint synovial fluid and is found in tendon and ligament structures. Hyaluronic acid has an anti-inflammatory effect by regulating prostaglandin E2, C4S and interleukin 1 levels in the synovial fluid. It also reduces leukocyte migration, phagocytosis and lymphocyte proliferation, thereby reducing pain. It is also known to contribute to tendon healing by preventing adhesion. The aim of this study is to compare the effect of autologous serum concentration (ACS / Orthokine) and hyaluronic acid (Hyalone) on the healing process after rotator cuff repair in an experimental rotator cuff repair model. Winstar albino rats to be used in the study were obtained from the BEU Laboratory Animal Unit. The study was designed, Group A not having any surgery or medical therapy group, Group B will constitute the control group with supraspinatus tenotomy and repair. Group (C) is the ACS group with supraspinatus tenotomy and repair + 170 µm Orthokine injected to repair area. Group (D) is the hyaluronic acid group with supraspinatus tenotomy and repair + 0,1 ml/g Hyalone injected to repair area. After 4 weeks of follow up, subjects will be evaluated functionally using a motorized treadmill for their running performance (0-15 mn., 15-30 mn., 30-45 mn., 45-60 mn.). Running performances cores will be evaluated statistically. After functional evaluation, subjects will be sacrificed for histological evaluation. As a result of our study, Orthokine and Hyalone; neovascularization in tissue healing; fibroblast proliferation and fibrosis parameters, but they did not make any statistical difference. However, the Hyalone significantly reduced the fire, and as a result, the running performance increased significantly.