İzole 13q delesyonu bulunan KLL vakalarında Retinoblastoma geni delesyonunun incelenmesi
Examination of the Retinoblastoma gene deletion in CLL cases with isolated 13q deletion
  1. Tez No: 520454
  2. Yazar: NUR SENA İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN DURAK ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kronik lenfositik lösemi (KLL) olgun görünümlü CD5-pozitif B hücrelerin kan, kemik iliği, lenf nodları ve dalakta klonal artışı ve birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Kronik lenfositik lösemide prognoz ile ilişkili olan kromozomal anomaliler bulunmaktadır. Trizomi 12 varlığı ve 11q, 13q, 17p delesyonları prognostik değeri olan, hastalık patogenezinde rol oynayan, tedavi stratejilerinde yol gösterici kromozomal anomalilerdir. On üçüncü kromozomun uzun kolunun delesyonu KLL'de en sık gözlenen sitogenetik anomalidir. Delesyon 13q görülmesi iyi prognostik faktör olarak tanımlanırken, bu alt grupta klinik heterojenite söz konusudur. On üçüncü kromozomda 'Minimal Deleted Region' (MDR) bölgesinde delesyon bulunması ya da Retinoblastoma1 (Rb1) genini kapsayan daha büyük delesyon bulunması söz konusu olabilir. İzole 13q delesyonu bulunan KLL hastalarında, delesyonun Rb genini içeren büyük bir delesyon olmasının prognoz için olumsuz bir etki oluşturacağı tartışılmaktadır. Çalışmamızın amacı izole 13q delesyonu bulunan KLL vakalarında Rb1 gen delesyonu varlığının FISH yöntemi ile değerlendirilmesi, bunla birlikte hastalık evresi ve tedaviye başlangıç zamanı ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza izole 13q delesyonu saptanan 40 KLL olgusu dahil edilmiş, interfaz FISH (iFISH) yöntemi kullanılarak Rb1 gen delesyonu bulunup bulunmadığı analiz edilmiştir. İncelenen örneklerde, %40 oranında hastada Rb geninde delesyon saptanırken, %60 oranında hastada bu gen bölgesinde delesyon saptanmamıştır. Retinoblastoma geninin delesyonu saptanan hastalarda medyan sağkalım 144 ay, tedavisiz geçen süre 74 ay, ilk tedaviye kadar geçen zaman 2,5 ay olarak saptanmıştır. Delesyon olmayan hastalarda medyan sağkalım 151 ay, tedavisiz geçen süre 77 ay, ilk tedaviye kadar geçen zaman 30 ay olarak saptanmıştır. Pozitif hasta grubunda genel sağkalım ve tedavisiz izlem süresi daha düşük bulunmuştur ancak anlamlı fark yoktur. Pozitif ve negatif hasta gruplarında ilk tedaviye kadar geçen zaman açısından anlamlı fark bulunmuştur. Retinoblastoma genininin izole 13q delesyonu bulunan KLL hastalarındaki prognoza etkisini daha iyi belirleyebilmek için, daha fazla hasta sayısının klinik takiplerinin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is characterized by increase and accumulation of mature monoclonal CD5+ B cells lymphocytes on blood, lymph nodes and spleen. There are several chromosomal anomalies associated with prognosis of chronic lymphocytic leukemia. Presence of an extra chomosome 12 and 11q, 13q, 17p deletions are chromosomal anomalies that have prognostic significance play an important role in the pathogenesis of the disease and guide to new treatment strategies. The deletion of the long arm of chromosome 13 is the most common cytogenetic anomaly in CLL. Although 13q deletion is considered as a good prognostic factor, this subgroup reveals clinical heterogeneity. The deletion could take part in the 'Minimal Deleted Region' (MDR) or could be larger deletion including Retinoblastoma1 (Rb1) gene on the 13th chromosome. It is argued that the presence a large deletion including Rb gene in the CLL cases with isolated 13q deletion could have negative impact on the prognosis. The aim of our study was to assess the presence of Rb gene deletion in the CLL cases with isolated 13q deletion by the FISH method, and to investigate the association between of Rb gene deletion and the disease stage, time to first treatment (TtFT). We analyzed the presence of Rb gene deletion by using interphase FISH method in 40 CLL patients who was diagnosed with isolated 13q deletion. Retinoblastoma gene deletion were detected in 40% of the analysed samples and it's not detected in 60%. Patients with Rb gene deletion had 144 months median survival, 74 months median treatment free survival and 2,5 months time to first treatment. Patients with non-deleted Rb gene had 151 months median survival, 77 months median treatment free survival and 30 months time to first treatment. Median survival and treatment free survival were shorter in patients who had of Rb gene deletion, but no statistically significant difference was detected. Time to first treatment was significantly different among two groups. In order to determine the effect of the prognostic role of Rb gene deletion in CLL with isolated 13 deletion better, more patients should be follewed-up.