Grup a beta hemolitik streptokok tonsillofarenjiti tanısında centor (mc ısaac) klinik skorlaması ve hızlı antijen testinin etkinliği
The efficacy of centor (mc isaac) clinical scoring and rapid antigen detection test in the diagnosis of the group a beta hemolytic streptococcus tonsillopharyngitis
  1. Tez No: 520470
  2. Yazar: ENGİN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET A grubu beta hemolitik streptokok (GAS) tonsillofarenjitinin tanısında çeşitli skorlama sistemleri (Mc Isaac / Centor skorlaması) kullanılmakla birlikte, bakteriyel ve viral tonsillofarenjit ayrımında yetersiz kalmaktadırlar. Boğaz kültürü GAS tonsillofarenjiti tanısında altın standart yöntem olmasının yanında, sonuç için 24-48 saat beklenmesi önemli bir dezavantajdır. A grubu beta hemolitik streptokok tonsillofarenjitinin hızlı tanısı amacıyla son 20 yılda streptokokal antijenleri lateks aglütinasyon ya da immunoassay esasına dayanarak belirleyen ve 10 dakika içinde sonuç veren hızlı antijen testleri kullanıma sunulmuştur. Bu çalışmada, Centor / Mc Isaac skorlama sistemleri ve hızlı antijen testinin GAS tonsillofarenjiti tanısındaki etkinliğini prospektif olarak araştırması amaçlanmıştır. Çalışma Şubat 2012-Mart 2014 tarihleri ​​arasında, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk poliklinikleri ve çocuk acil servisinde tonsillofarenjit tanılı 223 hasta üzerinde yürütülmüştür. Tüm hastalara hızlı antijen testi yapılmış ve boğaz kültürü alınmıştır. Olguların yaş ortalaması 89,2±36,6 ay (ortanca yaş: 83 ay; en küçük yaş: 36 ay; en büyük yaş: 168 ay) olup, 129'u erkek (% 57,8) 94'ü kız olarak belirlenmiştir (%42,2). Olguların 178'ine (%79,8) ilk değerlendirmede hekim tarafından antibiyotik reçete edilmiştir. Olguların 40'ında (%17,9) hızlı antijen testi pozitif saptanmıştır. Boğaz kültür sonuçlarına göre 38 olgu (%17) akut bakteriyel tonsillofarenjit tanısı almıştır. Öksürüğün olmaması, pozitif hızlı antijen testi, servikal lenfadenopati ve hassasiyeti varlığı GAS tonsillofarenjiti grubunda daha sık saptanmıştır (p2 puan olmasının duyarlılığı %97,3, özgüllüğü %16,2 olarak belirlenmiştir. Hızlı antijen testinin duyarlılığı %92,1, özgüllüğü %97,3 olarak belirlenmiştir. Centor skorunun >2 olması ve hızlı antijen testi pozitifliği birlikte değerlendirildiğinde duyarlılık %89,4 özgüllük %97,3 saptanmıştır. Hızlı antijen testi öncesi hastalara yazılan antibiyotiklerin hasta başına düşen ortanca maliyeti 4,6 TL olup toplam maliyet 2836,44 TL olarak belirlenmiştir. Hızlı antijen testi sonrası hastalara reçete edilen antibiyotiklerin hasta başına düşen ortanca maliyeti 0,5 TL olup toplam maliyet 677,32 TL olarak saptanmıştır. Tüm çalışma grubu değerlendirildiğinde, hızlı antijen testi sonrası hasta başına düşen antibiyotik maliyetinin ortalama 9,68 TL (%76,4) azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak, hızlı antijen testi ve Centor skorlama sisteminin birlikte kullanımının, GAS tonsillofarenjit tanı ve/veya ayırıcı tanısında daha yararlı olduğu ve dolayısıyla okul çağındaki çocuklarda gereksiz antibiyotik reçete edilmesini azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although various scoring systems (Mc Isaac / Centor scoring) have been used in the diagnosis of group A beta haemolytic streptococcal (GAS) tonsillopharyngitis, these scoring systems are inadequate in the differentiation of bacterial and viral tonsillopharyngitis. Throat culture is the gold standard method to determine GAS tonsillopharyngitis, however 24 – 48-hour waiting time seems to be an important disadvantage. Rapid antigene tests have been used for 20 years to diagnose the GAS tonsillopharyngitis using latex agglutination or immunoassay methods within 10 minutes. In this study, we aimed to investigate prospectively the effectiveness of Centor/ McIsaac scoring system and rapid antigene test in the diagnosis of GAS tonsillopharyngitis. The study was conducted on 223 patients with tonsillopharyngitis who were applied to pediatric policlinics and pediatric emergency room at Izmir Tepecik Training and Research Hospital, between February 2012- March 2014. All patients underwent rapid antigene test and throat culture screening. The mean age of patients was 89,2±36,6 months (median age: 83 months; min: 36 months, max: 168 months). Among 223 patients, 129 were males (57,8%) and 94 were females (42,2%). Of these, 178 patients (79,8%) were prescribed antibiotics at first assessment. In our series, rapid antigene test was detected to be positive only in 40 cases (17,9%) whereas throat culture revealed acute bacterial tonsillopharyngitis in 38 patients (%17). Absence of cough, cervical lymphadenopathy and tenderness as well as positive rapid antigene test were found more frequently in GAS tonsillopharyngitis group (p2 point were 97,3% and 16,2% whereas 92,1% and 97,3% for rapid antigene test, respectively. In collaboration with Centor score >2 and positive rapid antigen test result, the sensitivity was obtained to be 89.4% whereas specificity was 97.3%. The performance of rapid antigene test resulted in a reduction of median and total antibiotic costs were calculated 4,6 TL to 0,5 TL and 2836,44 TL to 677,32 TL. In overall mean antibiotic cost after rapid antigene test decreased by 9,68 TL (76,4%) per patient. In conclusion, the implementation of Centor scoring system in conjunction with rapid antigene test is more helpful in the diagnosis and/or exclusion of GAS tonsillopharyngitis and, hence, reduces unnecessary antibiotic prescriptions in school-aged children.