A grubu beta hemolitik streptokoksik tonsillofarenjiti tanısında klinik bulgu ve laboratuvar testlerinin tanısal değeri
The diagnostic value of clinical finding and laboratory tests in group A beta hemolithic streptocoxic tonsyllopharyngi̇ti̇s diagnosis
  1. Tez No: 646156
  2. Yazar: MELDA DİBEK BÜYÜKDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Ülkemizde, özellikle birinci basamak aile hekimliği uygulamasında Grup A streptekok tonsillofarenjiti tanısında Centor kriterleri ve hızlı antijen testi (HAT) yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı belirti ve bulguların streptokoksik farenjit için tanısal değeri ile Centor ve Modifiye Centor (McIsaac) kriterlerinin etkinliğini ve Hızlı antijen testinin GAS tonsillofarenjitini tanımada duyarlılık ve seçiciliğini belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mayıs 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği, Pediyatri ve KBB poliklinikleriyle çocuk ve yetişkin acil servislerinde yapıldı. Çalışmaya en az bir gündür süren boğaz ağrısı ya da diğer akut tonsillofarenjit yakınmalarıyla başvuran 36 aylıktan büyük 405 hasta alındı. Her hastadan biri HAT biri boğaz kültürü için olmak üzere ikişer boğaz sürüntü örneği ve enfeksiyon değerleri için kan örnekleri alındı. Veriler toplandıktan sonra istatistiksel analizi SPSS paket program aracılığıyla yapıldı. Çalışmanın gerekli etik kurul izinleri ise Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurul'undan alındı. Bulgular: Çalışmaya katılan 405 hastanın yaş ortalaması 24,7 ± 16,4 (3 – 81 yıl) idi. Çoğunluğunu kadınlar (%53,6; s=217) ve acil servise başvuranlar (%60,7; s=246) oluşturmaktaydı. Kültürde GAS pozitifliği %7,9 ve hızlı antijen testi pozitifliği ise %9,9 idi. GAS pozitifliği Centor skoru 0-1 olan hastalarda %2,0; 2-3 olanlarda %12,1 ve 4 olanlarda %45,8 idi. GAS pozitifliği McIsaac skoru 0-1 olan hastalarda %0,4; 2-3 olanlarda %11,6 ve 4-5 olanlarda %35,7 idi. Hızlı antijen testinin duyarlılığı %75,8 ve seçiciliği %95,6 (%7,9 prevalansta PPD %59,5 ve NPD %97,9) olarak bulundu. Tüm hastalarda ve tüm Centor kategorilerinde hızlı antijen testi sonuçlarıyla kültür sonuçları uyumluydu. Centor kategorilerine göre HAT duyarlılığı %33,3-90,9 arasında, seçiciliği %71,4-99,2 arasında değişmekteydi. Sonuç: Grup A Streptokok tonsillofarenjiti tanısında Centor ve McIsaac kriterlerinin tanısal gücü ile hızlı antijen testinin geçerliliği ile ilgili çalışma sonuçlarımız, orijinal Centor çalışması ve literatürde yer alan diğer çalışma sonuçlarıyla benzerlik göstermektedir. Akut tonsillofarenjit olgularının Centor öngörü modeli ve hızlı antijen testi kullanılarak değerlendirildiği dikkate alındığında, ülkemizde birinci basamak aile hekimliği uygulamasında GAS pozitifliği ile HAT ve klinik öngörü sistemlerinin tanısal gücü üzerine çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our country, especially in primary care practice, Centor criteria and rapid antigen detection test (RADT) are widely used in the diagnosis of Group A Streptekok tonsillopharyngitis. The aim of the study was to determine the diagnostic value of the signs and symptoms for streptococcal pharyngitis, the effectiveness of the Centor and Modified Centor (McIsaac) criteria, and the sensitivity and selectivity of the Rapid antigen test to recognize GAS tonsillopharyngitis. Materials and Methods: Study Between May 2019, February 2020, it was performed in Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital, the policlinics of Family Medicine, Pediatrics and ENT and in child and adult emergency departments. 405 patients older than 36 months who were admitted to the study with complaints of sore throat or other acute tonsillopharyngitis lasting at least one day were included. Two throat swab samples were collected from each patient, one for RADT and one for throat culture, and blood samples for infection values. After the data were collected, statistical analysis was done through SPSS package program. The necessary ethics committee permissions of the study were obtained from Adnan Menderes University Medical Faculty Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee. Results: The mean age of 405 patients who participated in the study was 24.7 ± 16.4 (3-81 years). The majority of women (53.6%; n = 217) and those who applied to the emergency service (60.7%; n = 246) were. GAS positivity in culture was 7.9% and rapid antigen test positivity was 9.9%. GAS positivity was 2.0% in patients with Centor score of 0-1: 12,1% in 2-3 and 45.8% in 4. The GAS positivity was 0.4% in patients with McIsaac score of 0-1: 11.6% in those with 2-3 and 35.7% in patients with 4-5. The sensitivity of the rapid antigen test was 75.8%, and its selectivity was 95.6% (PPV 59.5% in prevalence 7.9% and NPV 97.9%). Rapid antigen test results were consistent with culture results in all patients and in all Centor categories. According to the Centor categories, RADT sensitivity varied between 33.3-90.9% and selectivity between 71.4-99.2%. Conclusion: Our study results regarding the diagnostic power of Centor and McIsaac criteria and validity of rapid antigen test in the diagnosis of Group A Streptococcal tonsillopharyngitis are similar to the original Centor study and other study results in the literature. Considering that acute tonsillopharyngitis cases are evaluated using the Centor predictive model and rapid antigen test, studies in our country on primary family practice should be done on GAS positivity and the diagnostic power of RADT and clinical prediction systems.