Epilepsili hastalarda ilaç tedavisi başlanmadan önce dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve hayat kalitesi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of attention deficit and hyperactivity impairment and quality of li̇fe assesment before drug terapy in epilepsy patient
  1. Tez No: 520503
  2. Yazar: AFAG GARAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Epilepsi kortikal fonksiyon bozukluğunun bir sonucu olduğundan bilişsel bozuklukların gelişme ihtimaline açıktır. Hafıza zayıflamaları, zihinsel yavaşlama ve dikkat eksikliği en sık bildirilen bilişsel bozukluklardır. Bazen, bu sonuçlar hasta için nöbetlerden ziyade daha yıpratıcı olabilir; Bu nedenle, bilişsel bozukluğa yol açan faktörleri keşfetmek önemlidir. Epilepside bilişsel bozukluğun kesin nedeni tam olarak aydınlatılamamıştır. Ancak etyoloji, nöbetler ve ilaç tedavisinin yan etkileri esas nedenler olarak gösterilmektedir. Toplumun bazı kesimlarında var olan toplumsal damgalanma ile birlikte, epilepsi hastaları sıklıkla bir sosyal izolasyon hissi ve yaşam kalitesinde genel bir düşüş yaşamaktadır. Hatta bazı çalışmalar ilk nöbet sonrası çocukların ve onların ebeveynlerinin sosyal yaşantısında bir takım negatif değişiklikler olduğunu kanıtlamaktadır. Amaç: Bu çalışmada 7-18 yaş arası iyi huylu epilepsi tanısı alan çocuklarda ilaç başlanmadan önce dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve hayat kalitesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İyi huylu 37 epilepsi hastası;17 jeneralize ve 20 fokal epilepsi (10 juvenil miyoklonik epilepsi, 4 absans epilepsi, 5 rolandik epilepsi, 1 oksipital lob epilepsisi, 14 idiopatik fokal benign epilepsi, 3 idiopatik jeneralize epilepsi) hastası ve 36 sağlıklı olgu alındı. Epilepsi grubundaki çocukların %51.4'ü kızlardan, %48.6'sı erkeklerden, kontrol grubundaki katılımcıların %57.1'i kızlardan, %42.9'u erkeklerden oluştu. Epilepsi grubundaki çocuklarının yaş ortalaması 12, 19 ±3.178 bulundu. Kontrol grubundaki çocukların yaş ortalaması 11,26 ±2.80 bulundu. Epilepsi tanısı konulan hastalara antiepileptik tedavi başlamadan önce Conner's öğretmen ve ebeveyn formu, DSM4 öğretmen ve ebeveyn formu öğretmenler ve ebeveynler tarafından doldurulması üzerine verildi. 12 yaşından büyük çocuklara 12-18 yaş Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKO) formu verildi ve 12 yaş altı çocukların ebeveynlerine 12 yaş altı ÇİYKO –formu doldurtuldu . Aynı formlar kontrol grubuna da doldurtuldu. Bulgular: Çalışmamızda ilaç başlanmamış epilepsi hastalarıyla kontrol grup arasında hayat kalitesi düzeyi ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Hem epilepsi grubunda hem de kontrol grubunda ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bulunan çocukların hayat kalitesi bulunmayan çocukların hayat kalitesinden anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Sonuç: Epilepsi hastalarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu açısından normal topluma göre fark bulunmaması antiepileptik ilaçların bilişsel bozukluğa yol açma ihtimalini desteklemektedir. Uzun süre tekrarlayan nöbetlere ve ilaçlara maruz kalmak hayat kalitesini daha çok düşürdüğü için yeni nöbet geçiren hastalarda hayat kalitesinin sağlıklı toplumdan düşük olmaması beklenen bulgudur. Fakat bizim çalışmamızın kısıtlılıkları çok az sayıda hastaya yapılmış olması, kontrol grubunun toplum taraması açısından çok az sayıda olması ve ilaç başlandıktan sonra bu hastaların tekrar kontrolunun görülmemesidir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a consequence of cortical dysfunction and is likely to develop as a secondary symptom of cognitive impairment. Memory weakness, mental retardation and attention deficit are the most frequently reported cognitive impairments. Sometimes, these results can be far more abrasive for the patient than seizures. For this reason, it is important to discover the factors that lead to cognitive impairment. The exact cause of cognitive impairment in epilepsy has not been fully elucidated. However, the“central”side effects of etiology, seizures and drug treatment are shown as the main causes. In addition, with the ongoing social stigma in some parts of society, epilepsy patients often experience a social isolation feeling and a general decline in quality of life. Some studies even prove that there are some negative changes in social life of children and their parents after the first seizure. Objective: In this study, our goal is to evaluate the severity of attention deficit hyperactivity and quality of life in children who were diagnosed with epilepsy between the ages of 7-18 before starting the medication. Materials and Methods: 37 benign epilepsy patients were included in this study: 17 generalized and 20 focal epilepsy (10 juvenile myoclonic epilepsy, 4 absences, 6 rolandic, 1 gestaut 16 idiopathic focal benign epilepsy) and 36 healthy subjects. 51.4% of the children in the epilepsy group were females, 48.6% were males, 57.1% of the participants in the control group were females and 42.9% were males. The average age of girls in the epilepsy group was 12, and the average age of boys was 12. The average age of the girls in the control group was 11 and the average age of the boys was 11. Conner's teacher and parent form, DSM4 teacher and parent form were filled out by teachers and parents before the onset of epilepsy-diagnosed antiepileptic treatment. Children aged 12 years or older were given a 12-18 year-old ÇİYKO (quality of life scale for children) form and parents of children under the age of 12 were given a ÇİYKO-under-12 form. The same forms were also filled in the control group. Findings: Independent sampling t-test findings comparing levels of quality of life in terms of epilepsy and control groups were included. The level of quality of life of the children in the epilepsy group are discussed in terms of various variables. The level of life qualities of the children in the control group are discussed in terms of various variables. There was no significant difference in quality of life attentiveness and hyperactivity between the epileptic patients and the control group in our study. The quality of life of children with attention deficit in both the epilepsy group and the control group was found to be significantly lower than the quality of life of children without attention deficit. Conclusion: The lack of difference between normal group and attention deficit and hyperactivity in epilepsy patients suggests that antiepileptic drugs may cause cognitive impairment. However, there are some limitations in our study such as small number patients, very few community screening for control goup, and not checking patients after the drug has been started.