Kadınlarda infertilitenin hayat kalitesine etkilerinin araştırılması
Searching the effects of infertility on the quality of lives of women
  1. Tez No: 520505
  2. Yazar: BÜŞRA BENGİ SÜNGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRUNNİSA YEŞİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY EGELİOĞLU CETİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, infertil kadınların hayat kalitesi düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma Mayıs-Haziran 2017 tarihleri arasında İzmir'de bir hastanenin tüp bebek merkezine başvurmuş infertilite tanısı almış 151 kadın ile yürütülmüştür. Veriler tanıtıcı bilgi formu ve Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler için Hayat Kalitesi Ölçeği (FertiQol) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Kadınların yaş ortalamaları 31,05±5,00, evlilik süresi ortalamaları 6,74±4,15 yıl olup, %29,8'i ilkokul ve altı eğitime sahip, %59,6'sı çalışmıyor, %57,6'sının gelir durumu orta düzeyde ve %66,2'si eşleri ile flört ederek evlenmişlerdir. Kadınların %39,7'si 5 yıl ve daha uzun süredir gebe kalamamakta, %58,9'u gebe kalamama nedenini bilmemekte, gebe kalamama nedenini bilenlerin %66,1'i kadına ait faktörler nedeni ile gebe kalamamaktadır. Kadınların Çekirdek Modülü toplam puan ortalaması 65,65±18,32, Tedavi Modülü toplam puan ortalaması 62,35±15,94 ve FertiQol toplam puan ortalaması 64,68±16,08'dir. Çocuk sahibi olanların ve gebe kalamama süresi daha kısa olanların FertiQol Çekirdek Modülü ve FertiQol toplam puan ortalamaları daha yüksek ve anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the levels of the quality of life of infertile women and the factors which affect. Method: The population of the study, which is descriptive and cross-sectional, was constituted by all the women who were diagnosed with infertility, and who applied to the in vitro fertilization center of an education and research hospital in Izmir, between May to June, 2017, and 151 women study constituted. The data was obtained by the researchers via using the introductory information form and Fertility Quality of Life Tool (FertiQol). Descriptive statistics, t test in independent groups, one-way analysis of variance, Spearman correlation analysis, Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests were used for the evaluation of the data. Findings: Mean age of the women was 31,05±5,00 years, mean marriage time was 6,74±4,15 years, and 29,8% of the women graduated from primary school or never went to school, 59,6% did not work, 57,6% had an income at medium level, and %66,2 married their husbands after dating with them. 39,7% of the women could not get pregnant for 5 or more years, 58,9% of them did not know the reason for being unable to get pregnant, 66,1% of the ones who knew the reason for being unable to get pregnant could not get pregnant due to the factors belonging to the females. The Core Module total average point of the women was 65,65±18,32, Treatment Module total average point was 62,35±15,94 and FertiQol total average point was 64,68±16,08. FertiQol Core Module and FertiQol total point averages of those who had babies and who had shorter periods of being unable to get pregnant were found higher and significant.