Akut otitis media tanılı çocuklarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılığı
Nasopharyngeal pneumococcus carriage in children with acute otitis media
  1. Tez No: 520514
  2. Yazar: TUĞBA NUR DAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLNUR TOKUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Akut otitis media tanılı çocuklarda nazofarengeal Streptoccoccus pneumoniae taşıyıcılık oranını, taşıyıcılığı etkileyen risk faktörlerini, konjuge pnömokok aşısı ile aşılanma durumuyla taşıyıcılık arasındaki ilişkiyi, elde edilen izolatların serotip dağılımını ve antibiyotik direnç durumunu belirlemek ve bunları sağlıklı çocuklar ile karşılaştırmak. Metod: Eylül 2015 - Eylül 2016 tarihleri arasında çocuk polikliniklerine başvuran ve aktif enfeksiyon geçirmeyen 252 sağlıklı çocuk ile akut otitis media tanısı konulan 200 çocuktan nazofarengeal sürüntü örnekleri alındı. Çalışmaya katılan çocukların ailelerinden anketler yardımıyla demografik bilgileri, aşılanma durumları ve geçmiş tıbbi öyküleri ile ilgili veriler toplandı ve bilgilendirilmiş olur formu dolduruldu. Örnekler laboratuvara götürüldü ve S. pneumoniae kültürü için ekim yapıldı. Örneklerden elde edilen pnömokok suşları multiplex polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi ile serotiplendirildi ve üretilen izolatların penisilin, seftriakson, eritromisin ve klindamisine karşı duyarlılıkları değerlendirildi. Bulgular ve Tartışma : Çocukların yaşları 2-210 ay arasında olup ortalama 58.6±43.3 ay idi. Sağlıklı çocukların 22'sinde (%8.7), akut otitis media tanısı konulan çocukların 39'unda (%19.5) nazofarengeal pnömokok taşıycılığı saptandı (OR: 2.53, GA:1.44-4.43; p=0.001). Çocuklarda yaş gruplarına göre taşıyıcılık oranları değerlendirildiğinde en yüksek taşıyıcılık oranlarının 6-24 ay arasında olduğu görüldü. Nazofarengeal pnömokok taşıyıcılığı için risk faktörleri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı kabul edilebilecek risk faktörü saptanmadı. Aşılanma durumlarına göre taşıyıcılık değerlendirildiğinde, en yüksek taşıyıcılık oranı yaş grubu itibariyle KPA13 ile tam aşılı çocuklarda saptandı. En fazla oranda saptanan serotipler tüm çocuk grubunda serotip 35B, 15B/15C, 19F, 23A, 23F ve 19A iken; otitis medialı çocuklarda 15B/15C oldu. Elde edilen izolatların KPA7, KPA13 ve PSA23 ile kapsanma oranları sırası ile %27.8, %42.6 ve %63.9 olarak bulundu. Konjuge pnömokok aşıları dışında kalan serotip oranının %57.3 olduğu görüldü. Penisilin direnci elde edilen tüm izolatlarda %53.3 iken, otitli çocuklardan elde edilen izolatlarda %54 olduğu saptandı. Ülkemizde konjuge pnömokok aşılaması sonrası taşıyıcılık oranları azalmıştır. Ancak otitli çocuklarda pnömokok taşıyıcılığı sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksektir. Bu durum otitin patofizyolojisinde nazofarengeal taşıyıcılığın ilk basamak oluşu ve üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası mukozal hasarın hem otite hem de pnömokok taşıyıcılığına yol açıyor oluşu ile açıklanabilir. Taşıyıcılığın en yüksek olduğu yaş grubunun, otitin de en yüksek oranda görüldüğü 6-24 ay arası çocuklar olduğu saptanmıştır. Taşıyıcılardaki serotip dağılımı incelendiğinde ise aşı dışı serotiplerin daha sık olduğu görülmüştür. Sonuç: Akut otitis medialı çocuklarda nazofarengeal pnömokok taşıyıcılık oranı, sağlıklı çocuklara göre daha yüksek orandadır. Kreşe gitmek otit için bağımsız bir risk faktörü olarak belirlenmiş ve serotip 19A'nın yalnızca otitli çocukların nazofrenks örneğinde tespit edilmesi KPA13 aşılamasına rağmen bu serotip ile otit arasında ilişkinin bir kez daha altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate nasopharyngeal carriage of S. pneumoniae , risk factors for colonization, impact of conjuge PCV vaccination on the nasopharyngeal (NP) carriage, serotype distribution and antimicrobial resistance in children with acute otitis media and compare with healty children. Methods: Between September 2015 and September 2016, we obtained nasopharyngeal swabs from 252 healty children without evidence acute infection and 200 children with acute otitis media.. The consent of childrens' families were got for the research and records about demographic information, immunization status and medical history of the children were reviewed. The swabs were transported to laboratory and samples were cultured for S. pneumoniae. Serotypes of S. pneumoniae isolates were identified by using multiplex polymerase chain reaction (PZR) technique Antibiotic resistance rates of S. pneumoniae isolates to penicillin, ceftriaxone, erythromycin and clyndamycin were evaluated. Results: The mean age of the children was 58.6±43.3 months (range 2-210 months). The nasopharyngeal carriage rate of S. pneumoniae was 8.7% (n:22) in healthy children and 19.5% (n:39) in children with acute otitis media (OR:2.53, CI:1.44-4.43). Nasopharyngeal colonization rate of S. pneumoniae was highest in the 6-24 months age group. As we investigate the risk factors for the nasopharyngeal carriage of S. pneumoniae; we couldn't find any risk factors. The coverage rates of 7 valent PCV, 13 valent PCV and PSV23 were %27.8, %42.6 and %63.9 in all children. The serotypes 35B, 15B/15C, 19F, 23A, 23F and 19F were the most common isolated serotypes in all children, serotype 15B/C was the most çömmen isolate in children with otitis media. Penicillin resistance was %53.3 in all isolates, %54 in children with otitis media. Nasopharyngeal pneumococ carriage rate has decreased after pneumococ vaccination programme in our country, but nasopharyngeal carriage rate in children with acute otitis media is still higher than healthy children. Acute otitis media is associated with upper respiratory tract infections and nasopharyngeal carriage of pathogens is a another risc factor for otitis media. Nasopharyngeal pneumococ carriage rate is highest in the age group 6-24 months, otitis media is also most common in this age group. Non-vaccine serotypes have found more often than vaccine type serotypes. Conclusion: Nasopharyngeal pneumococ carriage rate in children with acute otitis media has found more than healthy children. Attending a day care center was shown a risc factor for acute otitis media. All of serotype 19A has emerged in children with acute otitis media.