Pulmoner endarterektomi uygulanmış vaskülit hastalarının erken ve geç dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Outcomes of patients with vasculitis after pulmonary endarterectomy
- Tez No: 520527
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN YILDIZELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Cerrahi olarak ulaşılabilir lezyonları olan kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyonun tedavisi pulmoner endarterektomidir. KTEPH patogenezinde immünojenik faktörler rol almaktadır. Bu çalışmanın amacı altta yatan otoimmün hastalığı olan KTEPH hastalarında, pulmoner tromboendarterektomi ameliyatının erken ve geç dönem sonuçlarını analiz etmektir. Materyal Metod: 2010-2018 yılları arasında pulmoner endarterektomi ameliyatı olmuş, verileri prospektif olarak kaydedilmiş 41 pulmoner arteriyal vaskülit tanılı hasta retrospektif incelendi. Sonuçlar: Hastaların 27 (%64) si kadın ,15 (%36) i erkekti, hastaların ortalama yaşları 39±11 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The treatment of choice for CTEPH patients with surgically acccesible lesions is pulmonary endarterectomy. Immunogenic factors play a role in CTEPH pathogenesis. The objective of this study is to evaluate pulmonary endarterectomy experience in a subset of patients with CTEPH and pulmonary arteritis. Material an Methods: All patients who underwent pulmonary endarterectomy in our institution since 2010 were gathered in a prospectively recorded database. Patients with underlying SLE, AFS, Behçet Syndrom and Takayasu Arteritis were identified and retrospectively evaluated. Results. 41 patients were included. 27 (%64) of patients were female, mean age was 39±11.