Disleksik çocuklarda denge eğitiminin postüral stabilite üzerine etkisi
The effect of balance trai̇ni̇ng program on postural stability in dyslexic children
  1. Tez No: 520526
  2. Yazar: REKİB SAÇAKLIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Disleksik hastalarda denge egzersiz programı ile denge parametrelerindeki değişikliklerin objektif olarak gösterilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışma 8-11 yaşları arasında Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi tarafından klinik olarak disleksi tanısı almış 16 çocuk ile bu hastaların yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) dağılımına benzer olarak seçilen 16 sağlıklı kontrolle gerçekleştirildi. Disleksik çocuklara 6 hafta boyunca haftada 2 kez 45'er dakika fizyoterapist eşliğinde germe, güçlendirme ve denge-koordinasyon egzersizleri ve 1 kez de Balance Master cihazında 20 dakikalık denge eğitimi hekimce uygulandı. Dengenin nicel ölçümü tedavi öncesi ve sonrası Balance Master cihazındaki statik ve dinamik denge testleri uygulanarak yapıldı. Aynı zamanda yaşıtlarına göre standart bir metin ile okuma hızları değerlendirilip, Pediatrik Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği ölçeği ile de yaşam kalitesi skorları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine objective changes of balance parameters after balance exercise program in dyslexic children. Material and Methods: Sixteen children, aged 8 – 11 years, with clinical dyslexia diagnosed by the Child and Adolescent and sixteen age matched healthy children were included in the study. Dyslexic children were given 45 minutes stretching, strengthening and balance-coordination exercises by a physiotherapist twice a week and a 20 minutes balance training on a Balance Master device once a week by physiatrist for 6 weeks. The quantitative measurement of the balance was performed by static and dynamic tests on the NeuroCom Balance Master device before and after treatment. At the same time, reading performances were evaluated with a standard text in both groups and quality of life scores were determined with the Pediatric Quality of Life Inventory Scale.