Sürücü davranışlarında kültürler arası farklılıklar:Bazı ülkelerin karşılaştırılması
Cross-cultural differences in driving behaviours: A comparison of some countries
- Tez No: 520549
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBARİ BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sürücü Davranışaları Anketi öz raporlu sürme tarzlarını ölçmek ve sürücü davranışları ile kaza oluşumların arasındaki ilişkiyi araştırmak için geniş çapta kullanılan enstrümanlardan biridir. Bu çalışmadaki amacımız iki etnik grubun sürme davranışlarını karşılaştırmak ve SDA nın ihlalleri, hataları ve ihmalleri ile kaza oluşumları arasındaki ilişkileri Katar'da ve Türkiye'de araştırıp birbirleriyle karşılaştırmaktır. Sürücü Davranışları Anketi kazalara yol açan anormal sürücü davranışlarını ölçmek için kullanılır. Çalışma 2050 sürücünün temsili bir örneklemini içerir ve sürücülerin 1511'i katılımcı olmuştur(%73.7). İki etnik gruptan 1511 sürücü örneklemi; Katar(620) ve Türkiye(891) sürücü davranışları anketini ve geçmiş bilgisini tamamlamıştır. Çalışmanın bulguları Katarlı (%37.1) ve Türk (%36.3) sürücülerin çoğunluğun 30 yaşın altında olduğunu gösterdi. Katar sürücülerinin %32.9 'u ve Türk sürücülerinin %38.9 'u kaza geçirmiştir.
Özet (Çeviri)
The Manchester Driver Behaviour Questionnaire (DBQ) is one of the most widely used instruments for measuring self-reported driving style and investigating the relationship between driving behaviour and accident involvement. The aim of this study was to compare the driving behaviours of two ethnic groups and to investigate the relationship between violations, errors and lapses of DBQ and accident involvement in Qatar and compared to Turkey. The Driver Behaviour Questionnaire (DBQ) was used to measure the aberrant driving behaviours leading to accidents. The study included a representative sample of 2050 drivers and of whom 1,511 drivers agreed to participate( 73.7%). A sample of 1,511 drivers from two ethnic groups; Qatar (620), and Turkish (891) completed the driver behaviour questionnaire and background information. The findings of the study revealed that the majority of the Qatari (37.1%) and Turkish drivers (36.3%) were below 30 years of age. Qatari drivers (32.9%) were involved in the most accidents, and Turkish (38.9%).