Karbonik anhidraz enziminin koyun kalp dokusundan saflaştırılması, karakterizasyonu ve yeni sentezlenen sülfonamid kalkonların etkilerinin araştırılması
Purification and characterization of carbonic anhydrase enzyme from sheep heart tissue andinvestigation of the effects of new synthesized sulfonamide chalcones
- Tez No: 520550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada koyun kalp dokusundan CA enzimi 900 EU/mg spesifik aktivite ve %46,15 verimle ve 51,93 saflaştırma katsayısı ile Sepharose-4B-L-tirozin-sülfanilamit afinite kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Saflaştırılan enzimin saflığını kontrol etmek amacıyla SDS-poliakrilamid jel elektroforezi yapıldı ve tek bant gözlendi. Koyun kalp CA izoenzimi için molekül kütlesi 31 kDa olarak belirlendi. Ayrıca bu enzim için yapılan karakterizasyon çalışmalarında optimum iyonik şiddet50 mM KH2PO4, optimum pH:8,0 ve stabil pH değerleri belirlendi.Bu tez kapsamında azo grubu içeren yeni sulfonamid kalkonlar sentezlenmiştir. Sentezlenen yeni bileşiklerin karakterizasyonu, NMR, MS, FT- IR, elemental analiz gibi spektroskopik yöntemler ile belirlenerek yapıları aydınlatılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen yeni azo sülfonamid kalkonların, koyun kalp CA enzimi üzerindeki inhibisyon etkisi gösteren maddeler için IC50 değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sheep heart tissue was purified using Sepharose-4B-L-tyrosine-sulfanilamide affinity chromatography with a specific activity of 900 EU / mg and a yield of 46.15% and a purification coefficient of 51.93. SDS-polyacrylamide gel electrophoresis was performed to check the purity of the purified enzyme and a single band was observed. The molecular mass for the isoenzymia of the sheep heart was determined to be 31 kDa. In addition, optimum ionic strength, optimum pH and stabilization pH values were determined in the characterization studies performed for this enzyme. In this thesis, new sulfonamide chalcone containing azo group is synthesized. The characterization of the synthesized new compounds was determined by means of spectroscopic methods such as NMR, MS, FT-IR and elemental analysis. IC50 values for novel azo sulphonamide chalcone synthesized by the inhibitory effect on sheep heart enzyme were determined.