Erken evre glottik larenks kanser tanılı hastalarda radyoterapi tekniğinin karotis arter dozuna etkisi
The effect of radiotherapy technique on carotid artery dose in patients with early stage glottic laryngeal cancer
- Tez No: 520571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ŞİRİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, erken evre glottik larenks kanser tanılı hastalarda iki radyoterapi tekniğinin karotis arter dozları açısından karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmaya, 10 erken evre (T1 / 2) glottik larenks kanser tanılı hastayı dahil ettik. Her bir hasta için hem yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) hem de 3 boyutlu konformal radyoterapi (3BKRT) tedavi planları hazırlandı. Tüm hastalar için tedavi volümleri (CTV, PTV) oluşturuldu. Tüm larinks, gerçek ve yalancı vokal kordlar, anterior-posterior komissürler, aritenoidler, aryepiglottik kıvrımlar, subglottik bölge dahil edilecek şekilde klinik hedef volüm (CTV) olşturuldu. Planlanan hedef volümü (PTV) oluşturmak için, tüm yönlerde CTV'ye 5 mm eklenirken, karotis arter ve spinal kordu korumak adına posterolateral yönde 3 mm'lik marj verildi. T1/T2 glottik kanserlerde lenfatik nodal metastaz riski çok düşük olduğu için, elektif nodal ışınlama yapılmadı. Spinal kord ve karotis arterler kritik organlar (OAR) olarak konturlandı. Hedef hacim dozları, OAR hacimleri, homojenlik indeksi (HI) karşılaştırıldı. Ek olarak, karotis arter için V30
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to compare two radiotherapy techniques in early stage glottic laryngeal cancer patients in terms of carotid artery doses. Method: In this study, we included 10 early-stage (T1/2) glottic larynx cancer patients. Both intensity-modulated radiotherapy (IMRT) and 3-dimension conformal radiotherapy (3DCRT) treatment plans were prepared for each patient. Treatment volumes (CTV, PTV) were created for all patients. The entire larynx was described as CTV to include both false and true vocal cords, anterior-posterior commissures, arytenoids, aryepiglottic folds, subglottic region. For planning target volüme (PTV), while 5-mm was added to CTV in all directions, 3-mm margin was given to protect the carotid artery and spinal cord in posterolaterally. Because of the low rate of nodal metastases for T1/2 glottic cancer, elective nodal irradiation was not planned. Spinal cord and carotid artery were contoured as the organ at risk (OAR). The doses of the target volumes, the OAR volumes, the homogeneity index (HI) were compared. In addition, V30