Erken evre glottik larinks kanserinde farklı radyoterapi tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of different radiotherapy tecniques for the early stage glottic larnyx carcinoma
- Tez No: 466459
- Danışmanlar: UZMAN FERDİ AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Radyoterapinin başlıca fonksiyonu yüksek doz radyasyonu hedefe verirken normal dokulara ve kritik yapılara olan radyasyon hasarını azaltmaktır. Erken evre glottik yerleşimli larinks kanserinde bilgisayar ortamında Eclipse planlama sistemi yardımıyla 3 boyutlu radyoterapi (3BKRT), yoğunluk ayarlı (IMRT) ve volümetrik ark (VMAT) radyoterapi tekniklerine uygun yapılacak olan fizik planlar ile risk altındaki organ dozları, konformite indeksleri ve hastanın toplam aldığı monitör ünitelerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. HASTALAR ve YÖNTEM: Erken evre (T1N0M0) glottik larinks kanseri tanılı olup tedavisinde sadece radyoterapi uygulanmış olan hastaların, sistemde kayıtlı olan radyoterapi planlama tomografi kesitleri kullanıldı. Bu kesitler kullanılarak hedef volüm ve kritik organ tanımlamaları yapıldı. Bu işlemlerin ardından her hastaya 3BKRT, VMAT, IMRT 5 ve 7 alan tekniklerine uygun planlar yapılıp, bu planlar karşılaştırıldı. Hastalara elektif nodal ışınlama yapılmadı. Hedef volüm ve doz tanımlamaları ile kritik organ çizimleri, tek bir radyasyon onkoloğu tarafından yapıldı. Hastaların tamamı için PTV'ye 28 fraksiyonda toplam 63 Gy doz tanımlandı. BULGULAR: PTV ortalama doz için VMAT ve IMRT (5 ve 7 alan) teknikleri arasında fark bulunmamıştır. HI ve CI açısından VMAT, karotid arterlerin ortalama doz ve V35 değerleri için ise IMRT 7 alan teknikleriyle en iyi sonuçlar elde edildi. 3BKRT'de, medulla spinalis için çok düşük dozlar saptanmasına rağmen diğer üç plandan elde edilen doz miktarları da kabul edilebilir seviyededir. SONUÇ: Erken evre glottik larinks kanserinin RT ile tedavisinde 3BKRT yerine yüksek konformalite ve kritik organları daha iyi koruma nedeniyle VMAT veya IMRT ile tedavi uygun bulunmuştur. IMRT tekniği olarak 7 alan seçilmesi, karotid arterler açısından olumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
AİM: The primary function of radiotherapy is to reduce radiation damage to normal tissues and critical tissues while targeting high dose radiation. In early stage glottic laryngeal carcinoma, the physical plans to be made in accordance with the 3 dimensional radiotherapy (3DCRT), density adjusted (IMRT) and volumetric arc (VMAT) radiotherapy techniques with the aid of the Eclipse planning system in the computer environment are used to determine the organ doses at risk, the conformity indices and the total number of monitor units. PATİENTS and METHODS: Patients with early stage (T1N0M0) glottic laryngeal carcinoma who were treated with only radiotherapy, radiotherapy planning tomography sections recorded in the system were used. These sections were used to define the target volume and critical organ. After these procedures, plans were made for each patient with 3DCRT, VMAT, IMRT 5 and 7 field techniques and these plans were compared. Elective nodal irradiation was not performed. Target volume and dose definitions and critical organ drawings were made by a single radiation oncologist. A total of 63 Gy doses were identified in 28 fractions for PTV for all patients. RESULTS: There was no difference between the VMAT and IMRT (field 5 and 7) techniques for the mean PTV dose. Best results were obtained with VMAT for HI and CI, average dose for carotid arteries and IMRT 7 for V35 values. Despite the very low doses for medulla spinalis in 3DCRT, the doses of the other three plans are acceptable. CONCLUSION: Treatment of early stage glottic laryngeal carcinoma with RT, VMAT or IMRT has been found suitable for the treatment of RT with higher conformity and better protection of critical organs than 3DCRT. Selection of 7 areas as IMRT technique will be positive for carotid arteries.