The Incidents of September 6-7 1955
6-7 Eylül olayları
- Tez No: 52061
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 6,7 Eylül 1955 Olayları Faruk Erhan Ceylan 6,7 Eylül 1955'de Türk kalabalıklar, Türkiye'de yaşayan Rumlara karşı ayaklandılar ve Rum mal ve mülklerine büyük hasar verdiler. Olaylar halklar arasında Kıbrıs sorunu sonucu oluşan gerginlik nedeniyle Kıbrıs'ın geleceğinin İngiltere, Yunanistan ve Türkiye arasında konuşulduğu Londra Konferansı günlerinde ortaya çıkmıştır. Olayların oluşumuna kadar olan dönemde Demokrat Parti hükümetinin politikaları ve Türk basınının tek taraflı yayınları 6-7 Eylül Olayları'nın çıkışında önemli rol oynamıştır. O münasebetle, Türk hükümetinin Kıbrıs konusundaki tavrının ele alınması açısından Adnan Menderes'in olaylardan bir kaç gün önce yaptığı konuşma ve Türk basınının Rumlara karşı sergilediği kışkırtıcı yaklaşım tezde gazete makaleleri ile yorumlanmıştır. 6-7 Eylül Olayları'nın boyutları, polis ve bir kısım hükümet görevlilerinin davranışları, olaylar sırasında kalabalıkları sonraki saldırılar için cesaretlendirmiştir. Bu gerçekler altında, Türk hükümetinin ileriki zaman zarfında olaylara verdiği tepki halkın arasında hükümetin olaylarla ilgisinin olduğu kuşkularını doğurmuştur. Bu bağlamda tezde 6-7 Eylül Olayları'nın sorumlularıyla ilgili iddialar konusunda, komünistler, Kıbrıs Türktür Derneği ve kontragerilla ile ilgili iddialar da kısaca anlatılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Incidents of September 6-7, 1955 by Faruk Erhan Ceylan On September 6-7 1955, Turkish mobs rioted against the Greek minorities of Turkey and caused vast damage to their property. The incidents were the outcome of tension created between the communities on the Cyprus conflict and took place at the same time of the London Conference where England, Greece and Turkey were having official talks regarding the future status of Cyprus. The policies of the Democratic Party government and one-sided publications of the Turkish press leading up to the incidents played a crucial role in the emergence of the events. Thereby, in order to review the position of the Turkish government on the Cyprus issue, the speech of Adnan Menderes, delivered a few days before the incidents, and the provocative approach of the Turkish press against the Greek minorities are studied through examples of the newspaper articles of the period. The September 6-7 Incidents, are further illuminated by articles, extracts from books, and eye witness reports. The dimensions of the incidents and the behaviour of the police force and certain government officials encouraged the mobs to further attacks throughout the events. Bearing these facts in mind, the reaction of the Turkish government to the incidents in the following period caused suspicion in the public that the government had been involved in the incidents. In this respect, assertions for the responsibility for the September 6-7 Incidents, such as the communists, the Cyprus is Turkish Association and counter-guerrillas are also briefly studied. in