Kara yavşan (Artemisia campestris ) bitki kökünün antioksidan kapasitesinin belirlenmesi ve antioksidan bileşiklerinin izolasyonu
Determination of the antioxidant capacity of the root of the kara yavşan (Artemisia campestris ) and isolation of antioxidant compounds
- Tez No: 520634
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bitkiler halk ilacı olarak yıllardır kullanılmaktadır. İçerdikleri biyoaktif sekonder metabolitlerden dolayı ilaç endüstrisinin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu çalışmada, Artemisia campestris kökleri sıvı azot ile parçalanarak toz haline getirildi ve hekzan, etil asetat ve metanol ile ekstraksiyona tabi tutuldu. İlgili ekstraktlar üzerinde yapılan antioksidan aktivite testleri sonucuna göre, metanol ekstraktının en yüksek aktivite gösterdiği belirlendi. Antioksidan testleri için 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil serbest radikal (DPPH•) aktivitesi, 2,2'-azino-bis(3-etilbenztiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) radikal aktivitesi, indirgeme gücü yöntemleri kullanıldı. Metanol ekstraktından aktif bileşiklerin izolasyonu için kromatografik yöntemler kullanıldı. İzole edilen bileşiklerin yapıları 1D-, 2D-NMR ile belirlendi. Neoklorojenik asit ve klorojenik asit izole edilerek yapıları belirlendi. Her iki bileşikte yüksek derecede aktioksidan aktivite gösterdiği ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Plants have been used in folk medicine for years. Due to the including bioactive secondary metabolites, they gained the great interest for pharmaceutical industry. In this work, root of Artemisia campestris was powdered with liquid nitrogen then extracted with hexane, ethyl acetate and methanol sequentially. After the removing of the solvent from each extract, hexane, ethyl acetate, methanol extracts were obtained. The antioxidant activity of these extracts was carried out using 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl free radical (DPPH•) scavenging, 2,2'-azino-bis(3-ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) radical scavenging, reducing power tecniques. Methanol extract displayed the most antioxidant activity Therefore, methanol extract was subjected to chromatography to isolate the compounds whose structures were elucidated by spectroscopic techniques such as 1D-, 2D-NMR. Neochlorogenic acid and Chlorogenic acid were isolated and identified. Both compounds showed the excellent antioxidant activity.