Yapı yaşam döngüsünde sürdürülebilir yapı değerlendirme sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of sustainable building rating systems in life cycle of a building
- Tez No: 520633
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi devrimi ile hızla artan üretim, gelişen teknoloji, nüfus artışı ve tüketim ağırlıklı yaşam biçimi Dünya üzerinde küresel ısınma, iklim değişikliği, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla azalması gibi geleceğimizi ciddi anlamda etkileyen sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çevreye verilen tüm bu zarardan büyük oranda da yapı endüstrisinin sorumlu olduğu araştırmalar neticesinde görülmektedir. Çevreye verilen zararları en aza indirgeyebilmek için yapı endüstrisinin ve kullanıcılarının bilinçlendirilerek, sürdürülebilirlik kavramı üzerinde farkındalık kurulması ve sürdürülebilirlikle ilgili ölçütlerin uygulamaya konması gerekmektedir. Yeşil bina, sürdürülebilirlik ve ekolojik mimarlık gibi iç içe geçen kalıplaşmış kavramlar gün geçtikçe bir moda unsuru ve pazarlama aracı halini almıştır. Sürdürülebilir yapı değerlendirme sistemleri sürdürülebilirlik ölçütlerini uygulamaya koyabilmek adına yol gösterici ve teşvik edici niteliktedirler. Ancak bu değerlendirme sistemlerinin uygulamaya yönelik bir takım sorunları mevcuttur. Bu nedenle, tez çalışmasında, yapı yaşam döngüsünde sürdürülebilir yapı değerlendirme sistemleri incelenerek sistemlerin sürdürülebilirlik ölçütlerini nasıl ele aldığı gözlemlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Tez çalışması kapsamında giriş bölümünde; literatür özeti, tezin amacı ve hipotez hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; mimarlıkta sürdürülebilirlik 'Yeşil Bina', 'Ekolojik Tasarım' ve 'Yeşil Gösterme' kavramları üzerinden incelenerek değerlendirilmiştir. Kavramların genel bir tanımı yapıldıktan sonra sürdürülebilir yapı tasarım sürecinde yaşam döngüsü tasarımı, bütüleşik tasarım süreci ve sürdürülebilirlik ölçütleri bu bölümde detaylıca incelenmiştir. Tez kapsamında sürdürülebilir yapı tasarım sürecinde sayısal teknolojilerin rolü de inceleme altına alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde; yapılarda sürdürülebilirlik ölçütlerinin belirlenmesi ve doğru uygulanabilmesi amacıyla ortaya çıkan sürdürülebilir yapı değerlendirme sistemlerinden dünyada yaygın olarak kullanılan altı yöntem araştırılmıştır. Bu sistemler literatürde de en çok vurgulanan BREEAM, LEED, DGNB, CASBEE, SBTool ve Green Star olarak seçilmiştir. Sürdürülebilirlik ölçütleri, yapı kategorileri ve sertifika dereceleri açısından incelenen sistemlerin karşılaştırmaları yapılmıştır. Daha sonra Türkiye'de bu sistemlerin kullanımı ve Türkiye'de konutlar için yayınlanan ÇEDBİK-Konut Sertifikası incelenmiştir. Bölüm sonunda ise; örnek projeler üzerinden sistemlerin kullanımları araştırılmıştır. Dördüncü bölümde; Türkiye için veriler üzerinden değerlendirmeler ve öneriler sunulmuştur. İncelenen sistemlerden elde edilen bilgiler ışığında Türkiye için yapı yaşam döngüsünde sürdürülebilirlik ölçütleri çizelgeleri çıkarılmıştır. Tezin sonuç bölümünde; Türkiye'de uygulanan sürdürülebilir yapı değerlendirme sistemleri ve yeşil bina sektörü ile ilgili eleştiri ve öneriler yansıtılmaya çalışılmıştır. Tezde yer alan tüm çalışmalar değerlendirilerek sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapidly growing production, evolving technology, population growth and consumption-oriented lifestyles with the industrial revolution have caused problems such as global warming, climate change, environmental pollution and rapid decline of natural resources all over the world, which seriously affect our future. The construction industry is also responsible for all this damage to the environment. In order to minimize the damage done to the environment, it is necessary for people to become conscious and start to adopt the concept of sustainability and to apply the requirements of this concept. The stereotyped concepts such as green building, sustainability and ecological architecture have become increasingly fashionable and marketing tools. Green building rating systems are guidelines and incentives to put sustainability measures into practice. However, these rating systems have some practical problems. For this reason, in the thesis study, it is observed and compared how sustainability criterias of systems are handled by examining green building rating systems in the structure of life cycle. Within the scope of the thesis study; summary of literature, purpose of thesis and hypothesis has been informed. In the second chapter; sustainability in architecture has been evaluated through the concepts of 'Green Building', 'Ecological Design' and 'Green Washing'. After a general description of these concepts, life cycle design in sustainable building design process, integrated design process and sustainability criterias have been examined in detail in this section. Within the scope of the thesis, the role of digital technologies in the sustainable building design process has also been examined. In the third chapter of the thesis; six methods of green building rating systems widely used in the world have been researched in order to determine the sustainability criterias and to implement them correctly. These systems were selected as the most emphasized BREEAM, LEED, DGNB, CASBEE, SBTool and Green Star in the literature. Sustainability criterias, building categories and grades of certifications are compared. Later, the use of these systems in Turkey and CEDBIK-Residential Certification for residential buildings in Turkey has been examined. At the end of the chapter; the use of systems over sample projects has been investigated. In the fourth chapter; evaluations and recommendations based on the data for Turkey has been presented. With in the light of information of examined systems, the sustainability criterias for Turkey in the building life cycle has been presented. In the conclusion section of the thesis; green building rating system implemented in Turkey and criticism and suggestions about green building sector has tried to be reflected. All studies in this thesis were evaluated and results were obtained.