Yapay zeka ve dinamik bulanık mantık tabanlı kinect sensör kullanıcı denetimi iyileştirmesi
Artificial intelligence and dynamic fuzzy logic based kinect sensor user control improvement
  1. Tez No: 520637
  2. Yazar: ERKAN HÜRNALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MURAT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bir“Hareket Algılayıcı Sensör”olan Kinect sensör eğlence dünyasının yeniliklerinden bir tanesidir. Yapılan bu çalışma Kinect sensörden elde edilen verilerin yapay zekâ teknikleri ile işlenerek kullanıcı kontrolünün iyileştirilmesini hedeflemektedir. Bu amaçla örnek bir üç boyutlu oyun tasarlanmıştır. Oyun içerisindeki uçak modeli geçtiği yerlere feromon maddesi bırakmaktadır. Feromon maddesi bulanık kontrol üyelik fonksiyonlarının dinamikleştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu sayede uçak modelinin izlediği zor manevralara tepki verebilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A“Motion Sensor”Kinect is one of the popular innovations in the entertainment world. In this study, the improvement of users control is aimed by applying artificial intelligence techniques to data obtained from Kinect sensor. For this purpose, a sample 3D game is designed. Aircraft model leaves the pheromone substance to where it passes in the game. The pheromone is used to dynamization of the fuzzy control membership function. Thus, in difficult situations, An aircraft control model has been studied on to obtain a better control response.