Preparation of porous polymeric structures with controlled properties
Gözenekli polimerik yapıların kontrollü özellikleri ile hazırlanması
- Tez No: 520645
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada gözenekli polimer yapıları kontrollü bir şekilde üretilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, polimer köpükleri faz ayrılmasi metodu ile üretilmiştir. Poli(laktik asit) ve polikaprolakton polimerlerinin köpükleri üretilirken, faz ayrımı sıcaklığın düşürülmesi ile sağlanmıştır. Elde edilen polimer köpükleri electron mikroskopu, x-ışını difraktometresi, cıva porosimetresi, kızılötesi spektroskopisi ve diferansiyel taramalı kalorimetre ile karakterize edilmiştir. Konsantrasyon, çözücü oranı, ortam sıcaklığı parametrelerinin değerleri ile oynayarak köpüklerdeki boşlukların boyutu ve şekli, toplam boşluk miktarı ve kristalinite oranı kontrol edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, gözenekli poli(laktik asit) kaplamalari nemli ortamda döndürerek kaplama metodu ile üretilmiştir. Elde edilen kaplamalar; electron mikroskobu, durgun su değme açısı ölçümleri ve beyaz ışık interferometresi ile karakterize edilmiştir. Çözelti derişimi, ortamdaki nem oranı, çözücü uçuculuğu ve kaplamanin yapıldığı malzemenin ısı iletkenliği degişkenlerinin; elde edilen kaplamalarin kalınlığı, boşluk boyutu ve şekli ve yüzey topografisi gibi özelliklerini etkiledikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, porous polymeric structures were produced with controlled properties by various methods. In the first part of the thesis, poly(lactic acid) and polycaprolactone foams were obtained by thermally induced phase separation. Characterization of the foams were achieved by scanning electron microscopy (SEM), x-ray diffractometry (XRD), mercury intrusion porosimetry, infrared spectroscopy (FT-IR) and differential scanning calorimetry (DSC). By tuning the process parameters: (i) concentration, (ii) solvent/non-solvent ratio, and (iii) quench temperature foams with controlled properties such as pore size and shape, porosity, and crystallinity were obtained. In the second part of the thesis, porous poly(lactic acid) coatings were produced by spin coating of solutions under a humid atmosphere. Obtained coatings were characterized by scanning electron microscopy (SEM), white-light interferometry (WLI), and static water contact angle measurements. Properties of the coatings including thickness, pore size and shape, and topography were found to be controlled by (i) concentration of polymer, (ii) magnitude of the humidity in the chamber, (iii) volatility of the solvent, and (iv) thermal conductivity of the substrate.