Diyabetik makülar ödemde intravitreal ranibizumab tedavisinin posterior subtenon triamsinolon asetonid ile kombine tedavisiyle kısa süreli sonuçlarının karşılaştırılmalı etkinlik ve güvenilirliği
Comparison of efficacy and safety of intravitreal ranibizumab treatment and intravitreal ranibizumab combined with posterior subtenon triamcinolone acetonide therapy in diabetic macular edema: Short term outcomes
- Tez No: 520676
- Danışmanlar: DR. BURAK ERDEN, DR. SERKAN ERDENÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Amaç: Diyabetik maküler ödem (DMÖ) tedavisinde intravitreal ranibizumabın (IVR) posterior subtenon triamsinolon asetonid (STA) ile kombine edilmiş (IVR) tedavisiyle karşılaştırmalı etkinlik ve güvenliğinin kısa dönem sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi retina biriminde Aralık 2016-Şubat 2018 yılları arasında DMÖ tanısıyla tedavi gören 57 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar aldıkları tedaviye göre IVR grubu ve STA+IVR grubu olarak iki gruba ayrıldı. Sadece IVR uygulanmış 30 hastanın 39 gözü ve posterior STA+IVR uygulanmış 27 hastanın 40 gözü çalışmaya dahil edildi. Hiç tedavi almamış ve birer ay ara ile 3 ay ardışık IVR uygulanmış 30 hastanın ve yine daha önce tedavi almamış tek doz posterior STA ile kombine IVR, birer ay ara ardışık üç IVR uygulanmış ve 3 aya tamamlanmış 27 hastanın dosya kayıtları değerlendirildi. Hastaların başlangıçta ve her enjeksiyon sonrası optik koherens tomografi (OKT) görüntülerinden santral maküla kalınlıkları (SMK) ve anatomik bulguları, ödem türleri, dosyalarından Snellen eşeline göre en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), göz içi basınç (GİB) değişimleri not edildi. Bulgular: Çalışma DMÖ tedavisi alan toplam 57 olgu ile yapılmıştır. Olguların demografik özellikleri, başlangıç EİDGK ve SMK' ları arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p>0,05). Her enjeksiyon sonrası ilk ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Comparison Of Efficacy And Safety Of Intravitreal Ranibizumab Treatment And Intravitreal Ranibizumab Combined With Posterior Subtenon Triamcinolone Acetonide Therapy in Diabetic Macular Edema: Short Term Outcomes Purpose: Retrospectıve evaluation of short term outcomes of efficacy and safety of intravıtreal ranibizumab and intravitreal ranibizumab combined with posterior subtenon triamcinolone acetonide therapy in diabetic macular edema. Materials and Methods: The files of 57 patients who had been treated due to diabetic macular edema in Retina Unit of Okmeydanı Training and Research Hospital, Health Sciences University between December 2016 and February 2018 were retrospectively reviewed in the study. The patients were divided into group treated with IVR and group treated with IVR + posterior STA according to the treatment they had recieved. 39 eyes of 30 patients that treated only with IVR and 40 eyes of 27 patients that treated with IVR+ posterior STA were included. Previously untreated 30 patients were applied 3 months consecutive injections with one month interval with just IVR injection and another previously untreated 27 patients were applied 3 months consecutive injections with one month interval again with IVR+ posterior STA injection as the first injection and the following 2 months the results were evaluated retrospectively by analysing medical recordsAll patients central macular thickness and anatomical evidences from their OCT image' values of best corrected visual acuity' according to Snellen Eshel, types of edema and intraocular pressure measurements were compared before the treatment and after each injections. Results: The study was conducted with 57 patients. The demographical characteristics, pretreatment 'best corrected visual acuity' (BCVA) and pretreatment central macular thickness of patients were statistically non-significant (p>0,05).