Merkezimizde son 5 yıldır spinal kord yaralanması ile takip edilen hastaların demografik ve etiyolojik verileri
Demographic and ethological data of patients followed by spinal cord injury in our center in the last 5 years
  1. Tez No: 520690
  2. Yazar: SEMRA KAPANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Hastanemizde yatarak fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanan omurilik yaralanmalı hastalarımızın demografik verilerini, yaralanma nedenlerini saptamak, hastalarda oluşan komplikasyonları belirlemektir. Sonuçlarımızın ülkemiz omurilik yaralanmalı hasta verilerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Gereç ve Yöntem: 01.01.2013- 31.12.2017 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yatarak fizik tedavi ve rehabilitasyon programı alan omurilik yaralanmalı tanılı 925 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, yaralanma etiyolojisi, nörolojik seviyesi (ASIA bozukluk skalası sonucu), yatış süreleri, komplikasyonları kaydedildi. Bulgular: Hastaların %70,3'ü erkek, %29,7'si kadındı. Ortalama yaş 38,54±15,5 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study are to find out demographic datas, causes of injury, complications of patients with spinal cord injury who underwent physical medicine and rehabilitation program in our hospital. We think that our results will contribute to the patient data of our country with spinal cord injury. Materials and Methods: The files of 925 patients with spinal cord injury who received physical therapy and rehabilitation program at Ankara Physical Medicine and Rehabilitation Training and Research Hospital, University of Health Sciences between 01.01.2013 and 31.12.2017 were evaluated retrospectively. Demographic data, etiology of injury, neurological level (ASIS impairment scale), length of stay and complications were recorded. Results: 70.3% of the patients were male and 29.7% were female. The mean age was 38.54 ± 15.5 years.