Multipl skleroz hastalarının yeti yitimi düzeyleri ve ruhsal durumları arasındaki ilişki
The relationship between level of with disability and mental state in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 520717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırma, Multipl Skleroz hastalarının yeti yitimi düzeyleri ve ruhsal durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri Sultan Abdülhamid Han E.A.H. Nöroloji Polikliniği'nde Aralık 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihlerde polikliniğe başvuran 185 hasta, örneklemini ise belirtilen evrenden araştırma kriterlerine uyan 117 hasta oluşturdu. Verilerin toplamasında; Kişisel Bilgi Formu, Kısa Yeti Yitimi Anketi(KYYA) ve Kısa Semptom Envanteri(KSE) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, standart sapma, Cronbach alpha katsayısı ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre, hastaların yeti yitimi puan ortalaması 9.09±5.87 olarak belirlendi. Hastalar KSE'nin anksiyete alt boyutundan 11.47±9.18, depresyon alt boyutundan 14.25±9.72, olumsuz benlik alt boyutundan 8.14±7.69, somatizasyon alt boyutundan 8.75±6.24, hostilite alt boyutundan 5.22±4.50 ve toplamda ise 47.84±33.11 puan aldıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was performed to determine the relationship between level of disability and mental state of the patients with Multiple Sclerosis. Material and Methods: This is a descriptive and correlational study. The study data were collected in the Sultan Abdülhamid Training and Research Hospital Neurology Polyclinic between December 2017 and April 2018.The study population consisted of 185 patients presenting to the outpatient clinic on the dates indicated and 117 patients who met the research criteria.“Personal Information Form”,“Brief Disability Questionnaire (BDQ)”and“ Brief Symptom Inventory (BSI)”was used for data collection. In the evaluation of the data, numbers, means and percentage distributions, standart deviation, Cronbach alpha coefficiency and Pearson Correlation test was used. Results: According to research findings the mean score of the disability is 9.09±5.87. The mean score in the Brief Symptom Inventory (BSI) was found to be anxiety scores 11.47±9.18, depression 14.25±9.72, negative self-average 8.14±7.69, somatization 8.75±6.24, hostility 5.22±4.50 and in total score 47.84±33.11.