Multiple sklerozlu hastalarda yeti yitimi, yalnızlık ve öz-bakım durumunun belirlenmesi
Etermination of disability, loneliness, and self-care agency in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 420205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY DAYAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma, multiple sklerozlu (MS) hastalarda yeti yitimi, yalnızlık ve öz-bakım düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma,Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniğine Ocak - Haziran 2015 tarihleri arasında başvuran 92 MS hastası ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, hasta tanıtım formu, yeti yitimi düzeyini belirlemek amacıyla KYA, yalnızlık düzeyini belirlemek amacıyla UCLA ve bireylerin öz-bakım gücünü değerlendirmek amacıyla ÖBGÖ'i kullanılmıştır.Verilerin analizi SPSS 18.00 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yeti yitimine ait puan ortalaması 7.62±5.67 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in order to determine disability, loneliness, and self-care levels in patients with multiple sclerosis (MS) as well as the effective factors. Material and Method: This descriptive study was conducted with 92 patients with MS applying to the neurology outpatient clinic of Atatürk University Research hospital between January and June 2015. Patient description form, BDQ to determine the level of disability, UCLA to determine the level of loneliness, and SCAS to assess self-care agency of the individuals were used as the data collection tool. The data were analyzed by using SPSS 18.00 statistical software. Results: Disability mean scores of the patients, included in the study were found to be 7.62±5.67.