Assortment planning with premium services
Ayrıcalıklı servis tipleri ile ürün seçimi eniyilemesi
- Tez No: 520740
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KOHEN ERKİP, DOÇ. DR. ALPER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, ürünlerini tüketicilerine teslim sürelerini birbirinden farklı çeşitli servis tipleri ile sunan bir elektronik perakendecinin ürün çeşidi eniyilemesi problemi incelenmiştir. Her bir tüketicinin seçimlerini çok sınıflı logit modeline göre yaptığı varsayılmaktadır. Problemin amacı, her servis tipi için beklenen kazancı en çoklayacak ürünleri seçmektir. Hızlı teslim yapan servis tiplerindeki ürünler müşterilere daha yakında yer alan depolarda depolanmaktadır. Perakendeci hızlı teslim edilen ürünlerden depolama ve taşıma maliyetleri nedeniyle daha az kazanç elde eder. Ancak, hızlı teslim ürünlerin popülaritesini arttırır. Bu problemi çözmek için doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Aynı zamanda, en iyi çözümün yapısal özellikleri saptanıp, kullanılarak polinom zamanda çözülebilen bir algoritma ve başka bir algoritmanın uyarlanmasıyla alternatif bir yöntem daha geliştirilmiştir. Bunlarla birlikte, problemin perakendecinin asortiye aldığı her ürün için sabit bir maliyet ödediği bir versiyonu da incelenmiştir. Bu problemin zorluğu iki farklı maliyet yapısı için analiz edilmiştir. İlkinde, maliyetin her ürün için aynı olduğu varsayılır. Bu problemin polinom zamanda çözülebileceği gösterilmiştir. İkinci problemde ise, maliyetin asortiye katılan her ürün için farklı olduğu durum incelenmiştir ve problemin NP-complete olduğu gösterilmiştir. Son olarak, problemin parametrelerine göre çözümün nasıl değiştiğini inceleyen sayısal bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
We consider the assortment planning problem of an online retailer who offers products with multiple service types which differ in delivery time. We assume that customers make their choices according to the multinomial logit model. Our objective is to fi nd the assortment of each service type which maximizes the expected revenue. Service types with faster delivery time are stored in ful llment centers closer to the customers. The retailer gains less pro t from the products offered with faster delivery due to the higher storage and transportation costs; however, faster delivery increases the popularity of the products. Therefore, delivering products faster has a trade off between higher demand and lower revenue. We provide a linear program to solve this problem. We also fi nd structural properties of the optimal assortment and construct a polynomial time algorithm based on the structure of the optimal solution, along with an alternative method developed by modifying an existing algorithm. We also study another version of the problem where the retailer incurs a fixed cost for including a product in the assortment. We analyze the complexity of the problem for two structures of fi xed cost. In the first one, the fi xed cost is the same for all products. In this case, we show that the problem can be solved in polynomial time. In the second one, the fixed cost is different for all products and the problem is NP-complete. Finally, we conducted a numerical study in which we analyzed the effects of the problem parameters on the optimal assortment.