Aile hekimlerinin sağlık hizmetlerinin eşgüdümünü sağlayıcı rollerinin iş doyumu üzerine etkisi
The effect of family physicians' coordinator role in health services on job satisfaction
  1. Tez No: 520741
  2. Yazar: SALİHA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: İş doyumu, bireylerin işini yaparken hissettiği memnuniyet düzeyi, işine karşı hissettiği pozitif ve negatif tutumların toplamı olarak tanımlanmaktadır. Aile hekimlerinin iş doyumu, sadece hekimlerin ruh sağlığı ve iyilik hâli için değil; sağlık iş gücü, bakımın sürekliliği, kaliteli ve maliyet etkin sağlık hizmet sunumu ve hasta memnuniyeti için de oldukça önemlidir. Sağlık hizmetlerinin eşgüdümü, birinci basamak sağlık hizmetlerinin temel uygulama özelliklerinden biridir ve dünyanın birçok ülkesinde aile hekimleri, sağlık hizmet basamakları arasında eşgüdümü sağlayıcı rol oynarlar. Eşgüdümün amacı, uygun sağlık bakımının doğru zamanda, doğru sıra ile ve doğru yerde alınmasını kolaylaştırmaktır. Amaç: Aile hekimlerinin eşgüdümü sağlayıcı rollerinin iş doyumu üzerine etkisini araştırmak; sağlık hizmetlerinin eşgüdümünü farklı düzeylerde gerçekleştiren ülkelerde eşgüdüm bileşenlerinin rollerini saptamaktır. Yöntem: Tanımlayıcı özellikte kesitsel bir araştırma tipi planlanmıştır. Araştırmacılar tarafından ilgili literatüre dayanılarak geliştirilen anket formu, Avrupa için Birincil Bakım Aktivitesi İzlemi (PHAMEU) çalışması sonuçlarına göre sağlık hizmetlerinin eşgüdümünü güçlü (Hollanda, İngiltere, İspanya), orta güçlü (İtalya, Portekiz, Fransa) ve zayıf (Almanya, Romanya, Macaristan, Türkiye) düzeyde gerçekleştiren ülkelerde yaşayan ve anketi yanıtlayabilecek düzeyde İngilizce bilen aile hekimlerine, en az 40 katılımcıya ulaşılması hedeflenerek, Avrupa Genç Aile Hekimleri Hareketi (VdGM) ve Avrupa Genel Pratisyenlik Araştırma Ağı (EGPRN) gruplarından iş birliği yapmayı kabul eden araştırmacılar aracılığıyla, e-posta yoluyla gönderilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 10 ülkeden 278 aile hekimi katılmıştır. Katılımcıların %54'ü kadın, %73,4'ü evli, yaş ortalaması 45±12,6 yıl ve uzman hekim olarak çalışma süresinin ortancası 8 yıldır (dağılım aralığı:0,5-42). Katılımcıların iş doyum düzeyi; %68 'Memnunum', %18 'Memnun değilim' ve %14 'Kararsızım' şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Job satisfaction is defined as the amount of pleasure a person feels doing his/her job and the sum of positive and negative attitudes towards the job. Job satisfaction of family physicians is an important element not only for physicians' mental health and wellbeing but also for workforce and continuity of care, quality and cost-effectiveness of service delivery and patients' satisfaction with health care. Coordination of care is one of the fundamental implementation features of primary care and family physicians have coordinator role of health services in many countries in today's world. The aim of coordination is to ensure that appropriate care is provided in the right time, in the right order and in right place. Aim: To explore the effect of family physicians' coordinator role in health services on job satisfaction and to find out the role of coordination components in countries with different levels of coordination. Method: A cross-sectional study with a descriptive feature was planned. Study questionnaire was created by the researchers based on the literature review and disseminated to the target family physicians; who live in countries with strong coordination level (Holland, the UK, Spain), medium coordination level (Italy, Portugal, France) and weak coordination level (Germany, Romania, Hungary, Turkey) according to the Primary Health Care Monitor for Europe (PHAMEU) study and capable enough to understand and answer the questionnaire which is in English. Dissemination has occurred via e-mail with the help of collaborative researchers from Vasco da Gama Movement (VdGM) and European General Practice Research Network (EGPRN) with the aim of reaching at least 40 participants in each country. Results: 278 questionnaires were recruited from ten countries in total. Of the 54% were women, 73,4% were married, mean age 45±12,6 years, the median value of years of practicing medicine as a family medicine specialist was 8 years (Range:0,5-42). Job satisfaction levels of participants emerged as follows: 68% 'Satisfied', 18% 'Not satisfied', 16% 'Neutral'.