Atık beton agregası ile üretilen makro lifli betonlarda aderansın deneysel olarak incelenmesi
Experimental examination of adherence in macro fiber concrete produced from waste concrete aggregate
  1. Tez No: 520754
  2. Yazar: ESRA AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Nüfusun hızla artması, tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi, doğal kaynaklarımızın azalmaya başlaması gibi durumlar; araştırmalarımızda geri kazanım konusunun önemini ve gerekliliğini anlatmaya, bu konuda çalışmalar yapmaya mecbur bırakmaktadır.Bu tezimizde; mümkün mertebe yapılmış çalışmaların ışığında, günceli takip ederek deneysel bir çalışma yapılmıştır. Bilindiği üzere; beton uzun zamandan beri en sık kullanılan yapı malzemesidir. Betonun kullanım alanının geniş olması araştırmacıları beton üzerinde daha çok gelişime yönlendirmiştir. Bu çalışmada; inşaat atıklarından elde edilen agregaları beton üretiminde kullanarak geri kazanımlı bir beton elde edilecektir. İlerleyen beton teknolojisi betonun zayıf özelliklerini iyileştirmeye çalışan bir çözüm olan lif donatılı betonu geliştirmiştir. Lifli betonlarda dikkat edilmesi gereken ve en çok karşılaşılan durum işlenebilirliğidir. Taze betonun işlenebilirliğini tayin etmek için, TS EN 12350-3 (Vebe Deneyi) ve TS EN 12350-2 (Slump Deneyi) uygulanmaktadır. Geri kazanım agregalardan elde edilen bu beton malzemesine lifler ekleyerek, kompozit bir malzeme olan betonun donatı ile arasındaki aderans durumu incelenecektir. Aderansı belirlemek için, Standart'larda ve halen geçerli olan sertleşmiş beton deneylerinden TS EN 12390-6 (Deney numunelerinin yarmada çekme dayanımının tayini) ve TS EN 12390-5 (Deney numunelerinde eğilme dayanımının tayini) deneyleri uygulanacaktır.Bu deneyler sonucunda elde edilen bulguların, Yönetmelik'te belirlenen değerler ile uygun olup olmadığı belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The facts such as rapid increase in population, change in our consumption patterns and running short of our natural sources has been obliging us to highlight the importance and necessity of recycling in our researches and to conduct studies in this regard. In this thesis, an experimental study will be carried on in light of researches conducted as much as possible and updated information will be followed. As known, concrete has been the most frequently used construction material for many years. The fact that concrete can be widely used has prompted the researchers for more developments. In this study, recycled concrete will be obtained by use of aggregate gained from construction waste. The advancing technology has developed the fibre reinforced concrete, which is a solution to enhance the weak features of concrete. One feature that requires most attention and the most common when the fibre reinforced concrete is concerned is its workability. TS EN 12350-3 (Vebe Test) and TS EN 12350-2 (Slump Test) are performed in order to determine the workability of fresh concrete. Fibres will be added to this concrete which has been obtained from recycled aggregate, and the adherence between the concerete, which is a composite material, and the reinforcement will be analysed. TS EN 12390-6 (Determination of tensile splitting strenght for test specimens) and TS EN 12390-5 (Determination of flexural strength of test specimens) tests for hardened concrete which are still valid will be performed in order to determine the adherence. The foundings obtained as a result of the tests will be checked for their conformity to the regulations.