Lojistik depolarında iş sağlığı ve güvenliğinin önemi
Importance of occupational health and safety in logistics warehouses
  1. Tez No: 520763
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ZELKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda, lojistik sektörünün en önemli faaliyetlerinden biri olarak nitelendirilen depolama faaliyetinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve bu uygulamalar doğrultusunda elde edilen analiz raporlarına değinilmiştir. Bu analiz raporlarının sonuçlarında devlete, iş sağlığı ve güvenliği uzmanına, işverene, işçiye düşen görev ve sorumluluklar belirlenerek muhtemel iş kazalarının önüne geçmeye ya da önlemeye yönelik kararlar ve sorumluluklara yer verilmiştir. Bununla birlikte Lojistik sektörünün depolama faaliyeti içerisinde muhtemel riskler ve tehlikelere karşı alınacak önlemler belirlenmiştir. Belirlenen bu önlemler aracılığıyla takip sisteminin nasıl işleyeceği ortaya konulmuştur. Alınacak önlemlere ilave olarak, lojistik sektörünün depolama faaliyetinde alınması gereken diğer tedbirler ise öneriler şeklinde ifade edilmiştir. Firma yetkililerinin, işletmelerini geleneksel yöntemlere tutunmayıp, firmayı ve sistemi günümüzün teknik imkân ve kolaylıklarından faydalandırmaları gerekmektedir. Sistemi güncellenmeyen ve geleneksel diye tabir edebileceğimiz şekilde işletilmeye devam eden firmalar zaman içerisinde bir ilerleme kaydedemezler. En iyi ihtimalle ufak bir pazara razı olmak zorunda kalırlar. Kendilerini geliştirmeyen, kurumsallaşmayan firmalar zaman içerisinde yok olmaya mahkûm olurlar. Bu sebepten dolayı ele alınan lojistik firmalarından yenilikçi olanlarının depolama faaliyeti kısmında, çalışanlarını ve depolanan ürünleri, çevreyi ve işyerini güvence altında tutabilmek için iş sağlığı ve güvenliğinin belirtmiş olduğu güzergâhta yol izlemeleri gerekmektedir. Bu tezde yeniliklere açık, ileri dönük planlara sahip olan firmaların gelişimlerini, çalışanlarını ve çevreyi korumaları için yapılmakta olan uygulamalara ek olarak hususların uygulanması halinde daha hızlı, daha sağlıklı ve daha güvenli bir şekilde gelişimlerini sağlayabilecekleri hususlar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, occupational health and safety practices and analysis reports obtained in accordance with these practices were mentioned in the storage activity, which is considered to be one of the most important activities of the logistics sector. The results of these analysis reports determine the duties and responsibilities of the occupational health and safety specialist, the employer and the worker against the state. In addition, measures to be taken against potential risks and hazards have been determined in the storage activity of the logistics sector. Through these measures, it was demonstrated how the follow-up system would work. In addition to the measures to be taken, other measures to be taken in the storage sector of the logistics sector are expressed as suggestions. Company officials should not hold their businesses in the traditional way, but they should benefit from today's technical facilities and facilities. Companies that do not update the system and continue to be operated in the way we can call it traditional cannot make any progress over time. At best they have to settle for a small market. revenues. Firms that do not develop themselves and are not institutionalized are doomed to disappear over time. For this reason, in the storage activity part of the innovative logistics companies, it is necessary to follow the route indicated by the occupational health and safety in order to secure the employees and the stored products, the environment and the workplace. In this thesis, in addition to the practices that are open to innovations, companies that have forward-looking plans, in order to protect their employees and the environment, issues that can be provided in a faster, healthier and safer way are evaluated.