Antalya'da 2007-2016 yılları arasında otopsisi yapılan ası olgularının adli tıp açısından değerlendirilmesi
Medicolegal evaluation of deaths by hanging in Antalya, between 2007-2016: autopsy results
  1. Tez No: 520762
  2. Yazar: MUSA OĞUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR MUSTAFA KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de ölüm oranlarına bakıldığında sırasıyla en fazla kaza sonucu ölümler ve doğal ölümler görülürken bunları intihar vakaları izlemektedir. İntihar vakaları arasında cinsiyet ayrımı olmaksızın halen en sık kullanılan intihar yöntemi asıdır. Bu çalışmada Antalya Adli Tıp Grup Başkanlığı bünyesinde 01.01.2007- 31.12.2016 tarihleri arasında adli ölü muayene ve otopsisi yapılan 6,863 olgu geriye dönük olarak incelenmiştir. Ası sonucu meydana geldiği tespit edilen 506 olguya (%7,4) ait raporlar ve evraklar sosyodemografik özellikler ve adli tıp açısından araştırılmıştır. Çalışmamızda elde edilen verilere göre ası olgularında erkek/kadın oranı 2,5 (363/143; E:%71,7, K:%28,3) iken erkeklerin yaş ortalaması 41,8 (SD±17,1), kadınların yaş ortalaması ise 44,7 (SD±22,7) olarak saptanmıştır. Orijinleri belirlenen ası olguları incelendiğinde; 499 (%98,6)'unun intihar orijinli, 5 (%1,0)'inin kaza orijinli olduğu kayıtlı olup, ileri derecede kokuşma nedeniyle kesin ölüm nedeni belirlenemeyen 2 (%0,4) olgunun orijini belirlenememiştir. Kaza orijinli olgulardan 1 ve 6 yaşlarındaki 2 kız çocuğunun oyun oynarken salıncağın ipinin boyuna dolanmasıyla, 80 yaşındaki kadının tırmandığı ağaç dallarını keserken dengesini kaybederek kazağının ağaç dalına takılıp boynunu sıkıştırması sonucu ağaçta asılı kalmasıyla, 6 aylık bebeğin boynuna battaniye dolanmasıyla, merdivenden düşen 2 yaşındaki erkek çocuğun emziğinin ipinin korkuluk demirlerine dolanmasıyla ası olayının gerçekleştiği kayıtlıdır. Olgulardan 59'unun (%11,7) daha önce intihar girişiminde bulunduğu tespit edilmiştir. Toplam 506 olgudan 11'i (%2,2) kompleks intihar olgusu iken 495'inin (%97,8) sadece ası olduğu kayıtlıdır. Olgulardan 328'inin (%64,8) ası vasıtası olarak ip kullandığı, 26 (%5,1) olgunun eşarp, yazma ve tülbentten birini kullandığı tespit edilmiştir. Olgulardan 458'inin (%90,5) tipik ası, 44 (%8,7) olgu ise atipik ası; 125 (%24,7) olgunun tam ası, 117 (%23,1) olgunun tam olmayan ası olduğu olduğu kayıtlıdır. Olguların tamamına yakınında (n:502; %99,2) telem mevcut iken 4 (%0,8) olguda teleme rastlanmamıştır. Boyun organları, yumuşak doku/kaslarda 416 (%82,2) olguda bulguya rastlandığı kayıtlıdır. Kemik ve kıkırdak dokularındaki bulgular değerlendirildiğinde, 299 (%59,1) olguda tiroid kıkırdak kırığı, 200 (%39,5) olguda hyoid kemik kırığı, 141 (%27,8) olguda hem tiroid kıkırdak hem de hyoid kemik kırığı olduğu, 7 (%1,4) olgunun ise servikal vertebralarında çıkık ve kırık olduğu tespit edilmiştir. Toksikolojik analiz sonuçlarına göre; 86 (%17) olguda kanda etil alkol/ metil alkol, 24 (%4,7) olguda uyuşturucu/uyarıcı madde saptandığı, 66 (%32,0) olguda antidepresan, 46 (%22,3) olguda analjezik-antiinflamatuar, 24 (%11,7)'er olguda antipsikotik ve antiepileptik ilaç tespit edildiği belirlenmiştir. Antalya ve çevresinden elde edilen ası ile intihar verilerinin; Türkiye ve dünyanın diğer bölgelerindekilerle benzerlik gösterdiği görülmektedir. Sonuç olarak önemli bir halk sağlığı sorunu olan intiharların önlenmesi için ülkemizde intihar istatistiklerinin daha sağlıklı bir şekilde tutulmasına önem verilmesi, risk etmenleri ve riskli gruplar tespit edilerek önleyici programlar düzenlenmesi, bunlar içerisinde özellikle önceden intihar girişimi öyküsü olan olguların düzenli psikiyatrik destek alınmasının sağlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The leading causes of death in Turkish people are accidents and natural deaths and it was followed by suicides. Hanging is the most commonly used suicide method currently without gender discrimination. In this study, 6863 cases of forensic examination and autopsy carried out by the Mortuary Department of Antalya Branch of the Forensic Medicine Council between 01.01.2007- 31.12.2016 were reviewed, retrospectively. Then 506 cases of hanging (7.4%) were also analyzed in terms of sociodemographic and medicolegal features. In cases of hanging, male/female ratio was 2,5 (363/143; M:%71.7, F:%28.3), the mean age of men was 41.8 (SD ± 17.1) and women was 44.7 (SD ± 22.7). Examination of the cases, in which the origin of hanging was determined, revealed that 499 (98.6%) of cases were suicide and 5 (1.0%) were accident, of these accident cases 2 of them were girls, aged 1 and 6, who were hanged by the rope of the swing they were playing, 1 of them was a 80-year-old woman who was hanged by her sweater when she fell from the tree and her sweater got stuck on a branch, another one was a 6-month-old boy who was hanged by a blanket, the last one was a 2-year-old boy who were hanged from the railing by the rope of his pacifier, while origins of 2 of the cases were unable to be determined due to advanced decomposition. Fifty-nine (11.7%) of the cases had at least one previous suicide attempt. Of all 506 hangings, 11 (2.2%) were cases of complex suicide while 495 (97.8%) of them were isolated hanging cases. Ligature choices were rope for 328 (64.8%) of the victims and 26 of them (5.1%) used scarf or kerchief. Most of the hanging cases were typical hanging (n=495, 97.8%) and the rest were atypical (n=44, 8.7%). In 125 (24.7%) of these cases suspension were complete and in 117 cases (23.1%) were incomplete. Nearly all (n: 502; 99.2%) of the victims had hyperemic lines around the ligature, although 4 (0.8%) of the victims did not. In 416 (82.2%) of the cases, varied marks at neck organs and soft tissues or muscles were found. When the findings on bones and cartilages regarded, fracture in thyroid cartilage was seen in 299 (59.1%), in hyoid bone in 200 (39.5%), in both hyoid and thyroid in 141 (27.8%). Fractures in thyroid cartilage (n=299, 59.1%), hyoid bone (n=200, 39.5%) and in both of them (n=141, 27.8%) were found. Vertebral fracture and dislocation was detected in 7 cases (1.4%). Examination of toxicological analyzes revealed that ethyl alcohol or methyl alcohol was detected in 86 cases (17%) and narcotic drugs detected in 24 cases (4.7%). Also, antidepressants were found in 66 cases (32%), analgesic or antiinflammatory drugs in 46 cases (22.3%), antipsychotic and antiepileptic drugs in 24 cases (11.7%). The results showed that all of the data of suicide by hanging in Antalya and its surroundings were similar to other regions of Turkey and all the world. As a result, in order to prevent suicides which are an important public health problem, it is important to keep the suicide statistics in a more systematic way in our country. Preventive programs should be organized by identifying risk factors and risky groups, attention should be paid to ensure regular psychiatric support especially for those with previous suicide attempts.